Uppsala har varit en skådeplats för en rad uppmärksammade mord och brottsfall – något som speglats på UNT:s förstasidor.
Den 7 mars 1932 hittades Hjalmar von Sydow och hans två hembiträden mördade i Stockholm. Allt pekade på att det var hans son Fredrik som var gärningsmannen. Men polisen hann aldrig gripa honom. I Uppsala tog Fredrik livet av både sig själv och sin fru Ingun.
38 år senare, en aprilnatt 1970, avlossar en juridikstudent flera skottsalvor mot en grupp människor utanför restaurang Profeten på Sysslomansgatan. Fem ungdomar träffas varav en avlider senare på sjukhus.
Sommaren 2019 mötte UNT Henry Lundberg som överlevde skjutningen och för första gången berättade om dramat.
Men det är inte bara mord som skakat Uppsala. Även stora bränder har varit återkommande. I januari 1984 rapporterade UNT om "Sista kvällen på Flustret". 2002 ödelades Saluhallen av en förödande brand.
Under 2000-talet fick bilderna ta mer plats på förstasidorna. Så här såg det ut dagen efter terrordådet på Drottninggatan i Stockholm 2017 och storbranden som ödelade Gottsundaskolan 2018.
1907 utnämndes Hjalmar Hammarskjöld till landshövding i Uppsala. Den då tvååriga Dag Hammarskjöld kunde från och med det kalla slottet för sitt hem. Efter studier vid universitetet påbörjade Dag Hammarskjöld en lång diplomatisk karriär som kröntes av tillträdandet som FN:s generalsekreterare 1953. Han dog under mystiska omständigheter på uppdrag i dåvarande Nordrhodesia 1961. Han begravdes på Gamla kyrkogården 29 september 1961.
Den 21 januari 2002 mördades Fadime Sahindal av sin far. Mordet fick enorm uppmärksamhet och hederskultur och hedersbrott debatterades flitigt. Från mitten av januari till mitten av februari anordnas Fadimedagarna för att uppmärksamma frågan om hedersrelaterat våld och förtryck. Under de dagarna placeras varje år en krans på hennes grav.
Även stora internationella händelser har fått ta stor plats på UNT:s första sidor. 1969 rapporterade UNT om att "Armstrong klarade krater" och flera dagars rapportering om människans första månfärd följde. Vid 50-årsdagen kunde vi berätta om Uppsalabon som köpte en biljett till månen.
Dagen efter "9/11" rapporterade UNT om "dådet som chockar världen" och i och med bilden fördes läsaren rakt in i paniken på Manhattan den 11 september 2011.