Uppsala nästan sämst i landet på vindkraft

Staten vill att det byggs 120 vindkraftverk i länet för att Sverige ska nå sina klimatmål. I dag har Uppsala län nästan minst antal verk i landet och de senaste åren har de inte blivit fler – utan färre.

I Uppsala län finns inga större områden med vindkraftverk. I Hallstavik nära länsgränsen finns Upplands största vindkraftspark med 17 verk, den ägs delvis av Holmen som också driver pappersbruket.

I Uppsala län finns inga större områden med vindkraftverk. I Hallstavik nära länsgränsen finns Upplands största vindkraftspark med 17 verk, den ägs delvis av Holmen som också driver pappersbruket.

Foto: Nicklas Kihlberg

Uppsala län2022-05-23 05:00

Riksdagen har beslutat att all svensk energiproduktion ska vara förnyelsebar år 2040. Det finns olika scenarier för hur en fördelning mellan olika energislag skulle kunna se ut då, men Energimyndigheten och Naturvårdsverket räknar med att det skulle behövas vindkraftverk som kan producera runt 100 TWh för att nå målet om 100 procent förnyelsebar elproduktion.

undefined
Flest vindkraftverk i Uppsala län finns i Skutskär i Älvkarleby kommun. Här finns fem vindkraftverk och det närmsta Uppsala län kommer en vindkraftpark.

Det motsvarar drygt 4 000 nya vindkraftverk av varierande storlek, enligt myndighetens beräkningar, och enligt den relativt grova fördelningen över landet skulle cirka 120 vindkraftverk på land behöva byggas i Uppsala län.

Vindförhållandena i Uppsala län är relativt goda. Men i länet har vindkraftverken inte blivit fler de senaste åren. I slutet av 2021 fanns tio vindkraftverk i hela Uppsala län. Det är färre än 2012, då det fanns som flest, fjorton stycken verk.

Bara i Sörmlands län finns det färre vindkraftverk än i Uppsala.

– Det som präglar vårt län är Försvarsmaktens så kallade stoppområde. För 10–20 år sedan såg vi en våg av vindkraftverk söderöver, framför allt i slättområden. Men den vågen hejdades i vår del av landet, bland annat på grund av stoppområdet, säger Bernt Forsberg, handläggare på länsstyrelsens miljöskyddsenhet.

undefined
Bernt Forsberg, handläggare på miljöskyddsenheten på länsstyrelsen i Uppsala län, säger att ett av skälen till att det finns så få vindkraftverk i länet är Försvarsmaktens intressen.

Runt Ärna flygplats har Försvarsmakten ett stoppområde då höga objekt skulle kunna påverka möjligheten för säkra starter och landningar. Generellt tillåts inga objekt högre än 20 meter utanför sammanhållen bebyggelse. 

En radie på 46 kilometer runt Ärna är dessutom så kallat MSA-område som också innebär begränsningar för höga objekt.

undefined
Det röda området är Försvarmskatens stoppområde för höga objekt kring Ärna flygplats, vilket tar upp ungefär 30 procent av länets yta. Den blå cirkeln utgör det så kallade MSA-området som också innebär begränsningar för höga objekt. Det rosa området är påverkansområde för buller.

Runt ett vindkraftverk krävs oftast en radie på cirka 500 meter till närmaste hus och stora sådana områden är svåra att hitta i länet. Att Uppsala län skulle kunna bygga runt 120 vindkraftverk på land, utanför Försvarsmaktens områden och utan att det krockar med bebyggelse, natur- eller kulturvärden, är därför inte särskilt troligt.

– Det blir – för att använda ett modernt uttryck – en utmaning, säger Bernt Forsberg.

Bolagen vill gärna bygga parker eftersom det är lättare att få ekonomi i sådana projekt. Utvecklingen har också rört sig framåt och i dag kan man bygga väldigt stora verk som genererar mer el, men då blir än mer svårplacerade i vårt län.

undefined
Enligt Energimyndigheten och Naturvårdsverket skulle det behövas byggas runt 120 stora vindkraftverk i Uppsala län, men det målet kommer att bli svårt att uppnå som det ser ut nu, enligt länsstyrelsen.

– Det är mest vindkraft till havs som gäller för vårt län, som det ser ut nu, säger Bernt Forsberg.

Men havet utanför Upplandskusten är inte heller ett helt lätt område att placera vindkraftverk i. Tidigare i år fattade regeringen beslut om de första havsplanerna som pekar ut hur staten vill att olika havsområden ska användas. Bland annat pekas områden ut som lämpliga för energiproduktion och då havsbaserad vindkraft. Men tittar man på planen för södra Bottenhavet finns få områden i länet som pekas ut som särskilt lämpliga för havsbaserad vindkraft. Framför allt finns stora kultur- och naturvärden som gör kustområdet olämpligt. Forsmarks kärnkraftverk, en stor överföringskabel till Finland och Hargs hamn med sjöfarten kräver också särskild hänsyn. 

Gävlebukten och delar av Finngrundet, som ligger utanför länets territoriala gräns, pekas dock ut i havsplanen som intressanta områden för havsbaserad vindkraft. Tidigare vindkraftsprojekt i det här området har strandat men det finns nya pågående projekt. Det största, som UNT tidigare berättat om, innefattar runt 200 stora vindkraftverk som skulle kunna producera 8–11 TWh el per år. Det är i jämförelse ungefär lika mycket som en kärnkraftsreaktor i Forsmark.

undefined
Enligt Holmen lämpar sig området nära Upplandskusten väl för vindkraftverk. Trots det finns knappt några verk i Uppsala län.

Hur påverkar då bristen på vindkraft på land i vårt län möjligheterna för Sverige att nå klimatmålen?

– För Sverige som helhet är det viktigt med ny elproduktion som vindkraft, både till lands och till havs, men för Uppsala län är just nu elnätskapaciteten ännu viktigare, säger Anna Karlsson, energi- och klimatstrateg på länsstyrelsen.

undefined
Vindkraftverken i parken i Hallstavik producerar årligen 165 GWh el.

Att elnätet är väl utbyggt är viktigt för att elektrifieringen av exempelvis transporter och industrin ska kunna fortsätta. I övrigt är Uppsala läns stora utmaningar utsläpp från fossila drivmedel, utsläpp till följd av konsumtion och att arbeta för en smartare, mer flexibel och effektiv elanvändning.

Olika län kommer behöva bidra med olika saker. Och trots att det stundtals blåser rejält på de uppländska slätterna ser inte Uppsala län ut att kunna bidra med särskilt mycket vindkraft – åtminstone inte på land.

Vindkraft i Sverige

I Sverige har antalet vindkraftverk på tio år mer än fördubblats från 2 018 verk år 2011 till 4 754 verk slutet på år 2021, enligt Energimyndighetens siffror.

Eftersom bland annat tekniken gått framåt har elproduktionen under samma period ökat betydligt mer, från drygt 6 000 GWh till drygt 27 000 GWh. I dag står vindkraften för ungefär 16 procent av den totala elproduktionen.

I Uppsala län finns fem vindkraftverk i Älvkarleby kommun, två i Uppsala, två i Enköping och ett i Håbo kommun.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!