Ansökan lämnades in 2010, och bolaget önskade då tillstånd för att bygga maximalt 210 vindkraftverk på det 23 000 hektar stora havsområdet som ligger fyra mil öster om Nordupplands kust. Sedan 2008 är Finngrundet, Västra och Östra banken, utpekade som Natura 2000-områden. För att få tillstånd till anläggningar inom sådana områden krävs tillstånd från berörd länsstyrelse.
Länsstyrelsen har funnit att Finngrunden Offshore i sin ansökan inte har kunnat visa att vindkraftparken ensam eller tillsammans med andra verksamheter på lång sikt inte kommer att skada de livsmiljöer i området som enligt Natura 2000-bestämmelserna ska skyddas.
Havs- och vattenmyndigheten som också yttrat sig anser att det finns betydande risker för påtaglig skada på skyddsvärda arter och naturtyper om anläggningen byggs.
Artdatabanken skriver i sitt yttrande att det skyddade området kommer att skadas, och att utredningar och bedömningar av möjliga skador i flera fall är bristfälliga.
Naturvårdsverket skrev ett yttrande redan 2009 där man klargjorde att Östra banken inte var ett lämpligt område för en vindkraftpark.
Däremot ansåg Naturvårdsverket att Västra banken kan vara tänkbar för en etablering, om kompletteringar av ansökningshandlingarna gjordes.
Finngrunden Offshore har tre veckor på sig att överklaga länsstyrelsens beslut till Mark- och miljödomstolen vid Nacka tingsrätt.