Mardrömsbeskedet: Drabbad av allvarlig knäskada

Här är Gusks tuffa besked inför hösten. Nyckelspelaren Wilma Stenman har drabbats av en korsbandsskada och missar resten av säsongen.

Wilma Stenman under en träning med Gusk.

Wilma Stenman under en träning med Gusk.

Foto: Daniel Meisels

Fotboll2024-07-25 15:03

Det var alldeles i slutet av den sista matchen innan uppehållet mot Umeå som olyckan var framme. Mittbacken berättar hur hon upplevde situationen.

– Jag minns att jag och forwarden kom in i en duell och så skulle jag gå in för att vinna bollen och kände bara att jag typ fastnade, hela knäet vred sig. Jag tänkte direkt att det var något som inte stämde, säger Stenman. 

Man befarade direkt en allvarlig knäskada och i veckan fick hon svar från magnetkameraundersökningen. Korsbandet är av, det är en spricka i menisken och även ett ledband är skadat i knäet. Det blir ingen fotboll på ett tag med andra ord.

– Det var väl misstänkt korsbandsskada från början så jag var förberedd. När det väl kommer på riktigt är det ändå tufft så klart. Jag hoppades att jag aldrig skulle få det här beskedet, det var mycket känslor. Det är väl bara att bryta ihop där och då och sedan komma igen därifrån.

undefined
Situationen där Stenman skadade sig.

Hon hyllar sina lagkamrater för hur de har stöttat henne sedan skadan kom.

– Alla tjejer har varit supergulliga. Både direkt efter matchen och sedan har alla hört av sig regelbundet med sms och samtal så det har varit jättefint.

Det är Gusks andra korsbandsskada för säsongen då man sedan tidigare även har skyttedrottningen Sanna Öhlund på skadelistan.

– Det blir jättejobbigt att sitta vid sidan och inte kunna spela, det är alltid extra nervöst. Jag ska göra mitt bästa för att peppa laget. Jag och Sanna får bilda en egen hejarklack, säger Wilma Stenman. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!