Skolbranden: Detta har hänt

Gottsundaskolan totalförstördes i en brand natten till måndagen. UNT har sammanfattat händelseförloppet från att det första larmet kom:

Uppsala2018-10-08 21:38

*Klockan 02.43 natten till måndag 8 oktober larmas polisen till Gottsundaskolan. På plats påträffar polisen två tonårsflickor på väg ut ur skolan. Dessa grips och samtidigt ser polisen att det brinner inne i skolan. De försöker släcka branden men tvingas lämna och invänta räddningstjänst.

*Klockan 02.51 skickar SOS Alarm ut larm om brand på Gottsundaskolan. "Det brinner något i skolan", heter det i den första rapporteringen.

* Tre brandstationer rycker ut. När brandbilarna är på plats slår det ut rök från en byggnad. Branden har startat i entrén och utvecklas snabbt. Den sprider sig söderut och bryter igenom taket till byggnaden. Fler stationer ansluter under morgontimmarna.

* Polisen inleder en förundersökning om grov mordbrand. De bägge flickorna, som är under 15 år, misstänks för grov mordbrand. Senare under dagen skjutsas flickorna hem till sina vårdnadshavare, uppger Uppsalapolisen, som även konstaterar att brottet ser ut att vara en isolerad händelse utan koppling till andra händelser, brott eller konflikter.

* Tidigt på måndagsmorgonen samlas elever och lärare i Gottsunda kyrka för att få stöd och information om situationen.

* Vid niotiden står det klart att räddningstjänsten lyckats rädda Gottunda kyrka, som ligger intill den brandhärjade skolan.

* Vid 10.30-tiden är flera styrkor kvar på plats vid skolan. Men vid 10.45 håller styrkeledarna ett utvärderingsmöte och minskar insatsen för att koncentrera sig på eftersläckningsarbetet.

* Ingen person ska ha kommit till skada i skolbranden. Men i Gottsunda centrum uppger butiks- och restaurangpersonal samt kunder att de har problem med den starka brandröken.

* Skolan består av tre olika huskroppar. Två av dem har brunnit ned till grunden. I dessa huskroppar låg bland annat expedition, lärarutrymmen och undervisningslokaler. Den tredje byggnaden står kvar men är vattenskadad. I den ryms slöjd, musiksal, bildsal, mediautrymmen och hemkunskapslokal.

* Vid 17-tiden lämnar räddningstjänsten platsen då man inte längre anser att det finns någon spridningsrisk.

* Det finns polis på plats i området under hela måndagskvällen och natten. Skolans matsal och idrottslokal finns i centrumbyggnaden intill och har inte skadats i branden.

* På kvällen uppger åklagare Arash Zavosh som leder utredningen att förhör med personer som har information att lämna och teknisk undersökning är det utredningen fokuserar på initialt. Åklagaren bedömer utredningsläget som gott.

* Flickorna får under dagen varsitt juridiskt biträde som ska ta tillvara deras intressen under utredningen. Advokat Jörgen Ebbersten som företräder en av flickorna uppger på måndagskvällen att det inte finns något som kan knyta flickan till branden.

* Dagen efter den förödande branden, på tisdagen den 9 oktober, inleds arbetet med att frakta bort de rester som är kvar av skolbyggnaden. Det glöder fortfarande under rasmassorna och det blåser kraftigt, vilket försvårar arbetet.

* Skolverksamheten resten av veckan sker med okonventionella metoder. Det blir besök på aktivitetsarenan Turbo, naturskola i Hammarskog, stadsvandring, bio och annat på schemat. Skolledningen meddelar samtidigt att undervisningen kan vara igång redan påföljande måndag, oklart vart.

* En häxjjakt på de misstänkta flickorna pågår i sociala medier, där de hängs ut med namn. Ryktesspridningen bland ungdomar börjar redan på brandmorgonen och ökar i intensitet, vilket UNT rapporterar om i ett fördjupande reportage.

* Inte bara skolans verksamhet ställs på ända. Gottsundabiblioteket och Gottsunda Dans&Teater tvingas hålla stängt på grund av skolbranden.

* Efter att ha tvingats hålla stängt, får handlarna i Gottsunda centrum ett glädjebesked på onsdagesmorgonen den 10 okotber. Flera av entréerna har öppnats igen. Däremot håller kulturdelen med bland annat bibliotek och bad stängt och röken gör att det kommer att ta tid att vädra ut lokalerna.

* Nu kommer också uppgifter om att Gottsundaskolans larm inte var anslutet till räddningstjänsten och SOS Alarm.  

Gottsundaskolan är en skola med årskurser från 6-9 och har 483 elever inskrivna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!