– Under valborg ligger det lite kallare luft över Uppsala. Det blir inga högsommartemperaturer direkt, säger Max Lindberg Stoltz, meteorolog på SMHI.
Onsdagens prognos visade på temperaturer mellan 16 och 20 grader och om inte sol så iallafall endast lättare molnighet. Den prognosen var dock osäker och det är först nu som meteorologerna med mer säkerhet kan säga hur vädret kommer att vara på valborgsmässoaftonen. Och beskedet är dystert: 6 till 7 plusgrader och regn.
– Det har dykt upp lite regn i prognoserna de senaste dagarna. Det är ett regnområde som kommer västerifrån, från södra delarna av Norrland. Under måndagen drar det sig söderut och det kommer in över Uppland natten mot tisdagen, säger Max Lindberg Stoltz.
Tidigare har prognosen varit betydligt soligare.