Dagens låga huslänga vid Torbjörns torg med ICA-butik och en högre föreningslokal vid Svartbäcksgatan, tidigare fritidsgården Tunet, rivs om planerna blir verklighet. I stället byggs ett hus i fem eller sex våningar med nya lokaler för matbutiken i bottenplanet och bostäder i våningsplanen ovanför. Runt 140 mindre lägenheter beräknas få plats. I hörnet mot Svartbäcksgatan planeras för nya samlings- och föreningslokaler.
Planerna på nybyggnad vid torget har funnits i flera år. Ett tidigare förslag på ett åttavåningshus övergavs och bantades till den detaljplan som byggnadsnämnden nu godkänt. Närboende har kritiserat storleken och utformningen på huset och anser att det inte smälter in i den småskaliga stadsmiljön i området. Även länsstyrelsen har varnat för att byggnaden blir för hög och dominerar torget men anser inte att skadan är så påtaglig att detaljplanen ska stoppas.
Kommunen konstaterar att torget, som förr låg i stadens utkant, nu har ett centralt läge till följd av Uppsalas tillväxt. Det anses motivera en högre exploatering. Det nya huset bidrar med en ny "årsring" i kvarteren, enligt förvaltningen, en bedömning som byggnadsnämnden delar. Enligt beslutet kommer torget att rustas upp och få större ytor för människor att vistas på när ett antal p-platser försvinner på norra sidan av torget. Detaljplanen ställer krav på att nybyggnaden ska ha hög arkitektonisk kvalitet. Exakt utseende bestäms senare i samband med bygglov.