Den 28 juli 2020 utbröt en brand på restaurang Liljan vid södra delen av Kungsgatan i Uppsala. Branden var anlagd men vem eller vilka som utfört attentatet var länge oklart. Suddiga bilder från övervakningskameror i området visade två män på MC som alldeles innan branden åkte mot Liljan. 25 minuter senare for de i hög fart därifrån men deras identiteter och om de överhuvudtaget hade något med branden att göra gick inte att få fram.
Något år efter branden fick polisen in material från krypterade chattar som helt förändrade utredningsläget. I chattar som påträffades i de krypterade teletjänsterna Anom och Sky ECC skrev en rad personer till varandra om hur de gått till väga för att genomföra brottet vid Uppsalakrogen. Genom klavertrampet avslöjade de upplägget och det var bara för polisen att läsa innantill.
80 minuter efter branden startas en gruppchatt där en person berättar att allt gått bra. En av de båda personer som misstänks ha hällt ut brandfarlig vätska i Liljans lokaler skriver att man åkt motorcykel och sedan bränt upp sina stövlar och MC-hjälmar. Han skickar en bild som visar en mindre eldsvåda på en gångväg i Ultuna med kommentaren "eldade hjälmarna o de från jobbet".
Av chattarna framgår att en rad personer var inblandade i brottet i flera led. Någon vill av okänd anledning skada krogägaren och ber en annan person att ordna fram attentatsmän. Den personen kontaktar i sin tur andra kriminella för att hitta utförare och så vidare.
Den som vill bränna ner krogen betalar enligt chattarna 60 000 kronor för att få jobbet utfört. En av attentatsmännen redovisar för sina uppdragsgivare att han hade med sig 30 liter brandfarlig vätska. "Hällde i köket mest eftersom de måste förstöras sen hällde jag till kassadisken och drog ut mkt där så lågorna skulle stiga i taket".
Med tanke på att attentatsmannen påstod sig ha hällt ut 30 liter blev elden ganska begränsad. När det står klart att Liljan inte brunnit ner till grunden blir besvikelsen bland organisatörerna stor. De börjar misstänka att attentatsmannen inte alls varit inne i lokalen utan bara tänt på utanför. Övervakningsbilder från polisutredningen visar mycket riktigt att ingen var inne lokalerna när det började brinna.
Ett par månader efter branden skriver en oidentifierad person till en av organisatörerna: "Kan vi inte dra Liljanhoran i benen", "Jag stör mig på honom fett mycket". "... horungen går runt helt öppet som om inget har hänt". Polisen tror att benämningen syftar på Liljans ägare.
Organisatörerna diskuterar om de ska göra ett nytt försök att bränna ner Liljan. En av dem föreslår att man ska spendera 70 000 kronor på ännu ett attentat, men "då skall hela stället vara helt slut".
I chattarna funderar man på om dådet bör genomföras på en gång eller om man ska vänta tills krögaren renoverat klart för att skada honom ännu mer. En av organisatörerna frågar en kumpan om han vet någon som återigen kan anlägga brand på krogen och skriver att han i så fall står för betalningen.
Det meddelandet skickades i maj 2021. En månad senare slår polisen till mot en rad kriminella runt om i världen som använt krypterade chattar. Bland dem som grips är personer som misstänks för brandattentatet i Uppsala. I samma veva verkar brottsplanerna kring Liljan ebba ut.
Fyra personer är åtalade för eldsvådan vid Liljan. Den avgörande frågan är om de kan bindas till de krypterade chattarna. Två av de fyra åtalade männen ingår i ledarskiktet i Gottsundanätverket. Tidigare i år dömdes de för grova narkotikabrott i ett annat mål. I det ärendet använde de exakt samma kodnamn i chattar som de kodnamn som förekommer i Liljan-ärendet.
I knarkärendet fastställde Uppsala tingsrätt att chattarna bakom dessa kodnamn bevisligen skrivits av de båda personer som nu utpekas i Liljan-branden.
Av de fyra åtalade misstänks en person ha tänt eld på restaurangen medan de övriga enligt åklagaren fungerat som organisatörer. Två av organisatörerna ingår i Gottsundanätverket varav den ena är Tommy Andersson som utpekats som nätverkets ledare. Han avtjänar tolv års fängelse för knarkaffärer.
Den tredje åtalade organisatören är en företagare från Uppsala. Han är även åtalad i ett helt annat mål, där han misstänks för mordplaner på en rival i ett svartsjukedrama, där hans hustru, en Uppsalaadvokat, varit otrogen med en kriminell person.
Vid sidan av de fyra åtalade figurerar i utredningen en man som inte åtalats eftersom det inte gått att få tag på honom. Det handlar om en Bandidosledare som tros gömma sig i Turkiet och som är häktad i sin frånvaro. Även han utpekas som organisatör.
Försäkringsbolaget har beräknat att branden orsakade skador för drygt 3,5 miljoner kronor. För krögaren och hans hustru fick branden förödande konsekvenser. De blev av med kontraktet för lokalen där de hade drivit krog i åtta år och förlorade därmed sitt livsverk. I förhör säger krögaren att han inte utsatts för hot eller utpressning men att han har teorier om att någon konkurrent i krogbranschen försökt komma åt honom.
De åtalade i Liljan-ärendet har genomgående svarat "inga kommentarer" i polisförhören. Under fredagen avkunnar tingsrätten sin dom. Fälls männen riskerar de att få sitta inne länge. Minimistraffet för grov mordbrand, som åtalet främst handlar om, är fängelse i sex år. Anses brottet riktigt allvarligt kan det ge fängelse upp till livstid.