"Kommer aldrig anlita företaget igen"

Bilden av en park i fritt förfall delas inte av varken skolan eller fastighetsföretaget Bonava, som dessutom planerar en rejäl upprustning av Seminarieparken innan den skänks över till kommunen.

Seminarieparken förfaller.

Seminarieparken förfaller.

Foto: Oscar Magnusson

Uppsala2018-10-24 08:51

LÄS MER: Parken förfaller i väntan på beslut

Bonavas affärsutvecklare Kim Hultén delar inte Magnus Anderssons bild av att Seminarieparken är i dåligt skick. När parken köptes upp av NCC 2006, och senare övergick till dotterbolaget Bonava, upphörde parken att vara allmän och blev i stället privat markområde, uppger Kim Hultén:

– Som privat markområde har vi inte information om felanmälningar på samma sätt som kommunala parker. Men har man några anmärkningar är man välkommen att höra av sig till vår kundtjänst, säger han.

– Jag tror inte folk i allmänhet uppfattar parken som misskött. Vi vill såklart gärna att man använder parken.

Orsaken till de långa väntetiderna på reparation beror på långa leveranstider från de anlitade bolagen, uppger Kim Hultén.

– Vi har tillsyn nästan dagligen genom ett lokalt fastighetsbolag. Under sommaren har vi lagt omkring en kvart miljon på att få i ordning parken. Samma dag som fönsterrutorna i förrådshuset gick sönder skickade jag en beställning om en högprioriterad reparation.

Tycker ni att det är acceptabelt att fönsterrutor är trasiga i sex veckor?

– Självklart inte. Jag vill inte hänga ut företaget, men jag kan säga så mycket att de kommer vi aldrig anlita igen, säger han.

Att spärra av fönstret för att varna förbipasserande trodde han inte skulle vara nödvändigt.

– Om jag ringer en glasfirma och säger att det är högsta prio förväntar jag mig inte att det ska ta flera veckor att laga.

Inte heller Uppsala musikklassers rektor Anders Danell delar bilden att parken är i särskilt dåligt skick.

– Vi är glada att våra barn får vistas i Bonavas parkområde. Det finns absolut saker att fixa men jag vet att Bonava har stora tankar om parken och jag har förtroende för deras arbete, säger han och tillägger:

– Jag vill verkligen understryka att jag tycker företaget har varit tillmötesgående. De har bjudit in till ett samrådsmöte nästa vecka för att höra vad vi och våra elever önskar inför upprustningen av parken.

Planen är att parken ska övergå i kommunal ägo i samband med att Bonavas bostadsbyggande kommer igång.

– Vi kommer att se till att rusta upp parken ordentligt innan dess för att få fram kulturvärdena och skapa en fin allmän park för Uppsalaborna att vistas i. Dels för att vi ska kunna erbjuda bostäder med en attraktiv park i närområdet, men också för att det känns bra att kunna vara med och göra det här, avslutar Kim Hultén.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om