Ett inlägg i en lokal köp- och säljgrupp på Facebook har fått flera av Studentstadens tidigare hyresgäster att reagera. I inlägget skriver Amelie att hon fått en faktura på 3 700 kronor för bland annat två fettfläckar i lägenheten. Enligt Amelie hade 15 personer hört av sig bara de första sex timmarna efter att hon publicerade inlägget och berättat om liknande upplevelser.
"Fick en sådan faktura av Studentstaden på 2 100 kronor för fyra år för att det var lite fettfläckar efter sängen i ett rum. Helt idiotiskt, speciellt då hela lägenheten var i dåligt skick. Synd att andra också råkar ut för det", skriver en person.
– Det är anmärkningsvärt att det är så många som känner igen sig. Man undrar ju hur många gånger som man debiterar studenter. Jag undrar om det skulle ske på det här sättet i en vanlig hyresrätt som inte är ämnad för enbart studenter, säger hon.
Hon förklarar att hon fått anmärkningar på två fettfläckar i två olika rum för totalt 3 000 kronor. De resterande 700 kronorna avser ugnen och fläkten samt frysen som de glömde avfrosta. Hon förklarar dock att de rengjorde ugn och fläkt med skrubb och rengöringsmedel.
– Och jag hävdar att de här fettfläckarna uppstått som normalt slitage av att vi och andra hyresgäster använt möbler i lägenheten.
Hon själv anmälde dock inget slitage i samband med att hon flyttade in.
– Vi la aldrig någon vikt vid dova märken på väggen när vi flyttade in då vi tänkte att detta var normalt slitage i en lägenhet, säger hon.
Amelie har varit i kontakt med jurister på Hyresgästföreningen som ska titta närmare på ärendet.
Hyresgästföreningens pressekreterare berättar för UNT att det inte är ovanligt att få betala för exempelvis fettfläckar i efterhand.
– Rent generellt så är fettfläckar något som räknas som så kallat onormalt slitage, det vill säga något som hyresgästen förväntas kunna förebygga, säger Vicktoria Bagi, pressekreterare och utredare vid Hyresgästföreningen i Uppsala län.
Vad man som hyresgäst kan komma att få betala för sådana fläckar varierar dock från fall till fall.
– Det beror helt på fläckens storlek och var den sitter. Det är vanligt att de förekommer i närheten av sängen och det kan till exempel förebyggas av en sänggavel.
I Facebooktråden hävdar dock vissa att de fått betala för fläckar och skador som de inte orsakat själva.
– Därför är det jättebra om man fotograferar eller filmar de skador som redan finns i lägenheten när man flyttar in. Man bör även anmäla det till hyresvärden direkt så att det finns dokumenterat om det skulle bli någon tvist av det i samband med utflytten.