LÄS MER: Stor personalbrist i sjukvården
– Region Uppsala är näst sämst i landet på att erbjuda AT-platser räknat per invånare. Det är bara Stockholm som är sämre. Det är inte bra och måste ändras, säger Kajsa Dovstad (L), ledamot i regionfullmäktige och läkarstudent.
(L) vill att Region Uppsala ska erbjuda 55 AT-läkarplatser, inklusive åtta forskar-AT, per år. Det skulle innebära nästan en fördubbling av antalet platser jämfört med i dag.
AT-läkare är som andra läkare anställda med lön, och det skulle enligt Kajsa Dovstad kosta omkring 12,5 miljoner kronor per år att genomföra Liberalernas förslag.
– Det är fullt finansierat. Vi vill ta 50 miljoner kronor från tätortstrafik och 10 miljoner kronor från konst och kultur, pengar som ska satsas på vården, och i den satsningen ingår utökningen av AT-platser, säger Kajsa Dovstad.
Hon poängterar också att AT-platser skulle komma att besättas med personer som nu arbetar som underläkare i väntan på en möjlighet att göra den 18 månader långa AT-tjänstgöringen. Enligt statistik som Liberalerna hänvisar till tjänstgör nu 114 icke legitimerade underläkare i Region Uppsala, varav 90 på Akademiska sjukhuset.
– Vi kan minska antalet underläkare om vi får fler AT-platser. Det är bättre för patienten att tas om hand av läkare med bra handledning, säger Kajsa Dovstad.
Förslaget om AT-platser läggs till regionfullmäktige i april men kommer också att ingå i Liberalernas budgetförslag för 2018.