Det var i juni som tingsrätten dömde mannen till åtta månaders fängelse. Brottet rubriceras som grov obehörig befattning med hemlig uppgift och handlar om att mannen har delat uppgifter om försvarsanläggningar i ett slutet nätforum.
Under senare tid har flera personer i Sverige dömts för liknande brott.
Knivstabon hade bland annat fotografier och kartor över 31 svenska försvarsanläggningar. Han ska inte ha spridit uppgifterna till något annat land, utan syftet med nätgruppen var snarare ett gemensamt intresse för försvarsfrågor.
Trots det dömdes mannen med argumentet att uppgifterna var så känsliga att de skulle medföra betydande skada för Sveriges säkerhet om de ändå hade hamnat hos främmande makt.
Mannens advokat har nu överklagat domen till hovrätten där de yrkar på att Knivstabon antingen ska frikännas eller att han i varje fall ska få en mildare dom. De anser att eftersom Knivstabon nekar till brottet så är åtalet inte styrkt.
Samtidigt begär kammaråklagare Lars Hedvall att hovrätten dömer Knivstabon till ett längre fängelsestraff än åtta månader.
Några nya bevis har inte lagts fram från åklagarsidan, men efter semestern väntas fler grunder för yrkandet att lämnas in.
När målet tidigare togs upp i tingsrätten framkom att straffvärdet för brottet är 14 månaders fängelse. Men eftersom gärningarna skedde för flera år sedan och rättsprocessen har dragit ut på tiden ansåg tingsrätten att mannens straff skulle begränsas till åtta månaders fängelse.