Akademiska stoppar operationer

Alla operationer som inte är akuta har stoppats på Akademiska sjukhuset. Brist på vårdplatser och sjuksköterskor är orsaken.

Uppsala2013-05-17 13:49

Akademiska sjukhuset har stoppat alla operationer och andra insatser som inte är akuta. Orsaken är överbeläggningar och brist på vårdplatser.
Natten till torsdagen var samtliga vårdplatser på Akademiska sjukhuset upptagna av patienter, vilket är en ovanlig situation.

Det medförde att Akademiska sjukhuset i torsdags eftermiddag beordrade alla läkare att tills vidare ställa in samtliga planerade insatser.
–  Operationer, behandlingar och liknande som planerats in sedan tidigare får skjutas upp, meddelar chefsläkaren Bengt Sandén.

Akuta åtgärder berörs inte. Det finns även planerade insatser som av medicinska skäl inte stoppas, exempelvis kejsarsnitt eller canceroperationer.
Enligt Bengt Sandén kommer patienterna inte att drabbas ur rent medicinsk synvinkel.
Bengt Sandén tror att stoppet upphävs på måndag.

Händelsen är ovanlig men inte unik. Exempelvis i julas infördes ett liknande stopp för planerade insatser.
Bristen på vårdplatser sammanhänger till stor del med att det är svårt att rekrytera sjuksköterskor.
Läkarna uppmanas nu att skriva ut alla patienter som inte absolut behöver en vårdplats.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om