â Nu ser jag en korp, den sitter pĂ„ det bruna fĂ€ltet dĂ€r. Ornitologen Jon Hessman hĂ„ller kikaren för ögonen och spanar intensivt.
â Shit, vad stor den Ă€r, replikerar Jan WĂ€rnbĂ€ck, ordförande i Upplands ornitologiska förening, som ocksĂ„ fĂ„tt syn pĂ„ korpen.
â Det var nummer 64, konstaterar Jon Hessman och skriver ordet korp pĂ„ en tavla.
Vi befinner oss i ett fĂ„geltorn vid Ăvre föret alldeles intill FyrisĂ„n, nĂ„gra kilometer söder om Uppsala. HĂ€r pĂ„gĂ„r fĂ„geltornskampen, en tĂ€vling dĂ€r det gĂ€ller att identifiera sĂ„ mĂ„nga fĂ„glelarter som möjligt under loppet av Ă„tta timmar.
Ornitologer över hela Sverige, Finland och Danmark deltar.
â "Mitt torn Ă€r bĂ€st", brukar folk sĂ€ga om det torn de brukar anvĂ€nda. FĂ„geltornskampen Ă€r ett kul sĂ€tt att fĂ„ veta hur det verkligen Ă€r med den saken, menar Jan WĂ€rnbĂ€ck.
Det Àr en ljuvlig dag. NÄgra meter nedanför oss glittrar FyrisÄn, det Àr ljumt i luften och det Àr svÄrt att tÀnka sig att naturen kan visa upp en vackrare sida Àn den gör den hÀr majdagen.
Klockan Ă€r bara halv tio pĂ„ förmiddagen men fĂ„gelskĂ„darna hĂ€r vid Ăvre föret har redan hört och eller sett inte mindre Ă€n 62 fĂ„gelarter, att döma av den lĂ„nga listan som skrivits ner pĂ„ tavlan.
â Nu kom tornfalken, konstaterar Jan WĂ€rnbĂ€ck.
I tubkikaren syns en fÄgel som ryttlar, det vill sÀga hÀnger i luften pÄ ett stÀlle genom att fladdra med vingarna. Trots att kikaren Àr kraftig syns inte tornfalken mer Àn som en större prick.
Jan WÀrnbÀck, som klarar av att identifiera 250-300 fÄgelarter, Àr ÀndÄ sÀker pÄ att det Àr en tornfalk.
â Jag tar den pĂ„ jizzen sĂ€ger han.
Jizzen innebÀr att fÄgelarten bestÀms utifrÄn bland annat dess rörelsemönster.
Uppe i tornet stÄr fÄgelentusiasten Olga Tingstedt och tittar ut över markerna med en handkikare.
â Jag gillar att titta pĂ„ fĂ„glar i sitt sammanhang. Det ger naturupplevelsen en till dimension, sĂ€ger hon.
En kanotist paddlar ljudlöst förbi. En bit ut i FyrisÄn stÄr tvÄ storskrakar pÄ en kulle som reser sig ur vattnet, de har fÀllt upp vingarna pÄ sitt karaktÀristiska vis.
För att fĂ„ en bra placering pĂ„ fĂ„geltornskampen ska utsiktsplatsen helst överblicka flera naturtyper. DĂ„ Ă€r chansen stor att olika fĂ„gelarter passerar. FĂ„geltornet vid Ăvre föret Ă€r ganska bra i och med att det ligger dels vid vĂ„tmarker, dels nĂ€ra ett skogsbryn. Men det kan Ă€ndĂ„ inte tĂ€vla mot exempelvis torn pĂ„ Ăland dĂ€r mĂ€ngder av hĂ€ckande och rastande fĂ„glar hĂ„ller till.
I Ă„rets tĂ€vling blev Upplandsvinnaren ett fĂ„geltorn vid LedskĂ€r nĂ€ra SkĂ€rplinge dĂ€r 85 arter bockades av. Ăvre förets fĂ„geltorn kammade hem 71 arter och det var ju inte fy skam direkt.