Island – inte bara bra i fotboll

En nation omgiven av hav fyllt med finfin färsk fisk men som har haj avgiftad genom månadslång fermentering i grusgropar som nationalrätt, måste ha invånare med en alldeles särskild jävlar-anamma-inställning.

Bakre raden: Jacob Oskarsson, Einar Brekkan, Brandur Brekkan, Ali Atiggifroush i övre raden, framför dem Julius Brekkan, Emil Brekkan. På bilden är de i Frankrike, men de hejar lika entusiastiskt på Island nu när de är tillbaka i Sverige.

Bakre raden: Jacob Oskarsson, Einar Brekkan, Brandur Brekkan, Ali Atiggifroush i övre raden, framför dem Julius Brekkan, Emil Brekkan. På bilden är de i Frankrike, men de hejar lika entusiastiskt på Island nu när de är tillbaka i Sverige.

Foto: Privat

Uppsala2016-07-03 06:01

Det är slutsatsen som engelsmannen Michael Booth drar efter att ha smakat hákarl, pyttesmå bitar av fermenterad haj som ingår i buffébord till fest på Island. Hákarl luktar värre än surströmming och smakar … starkt. Brennivínet, den isländska varianten av akvavit gjord på potatis som ofta dricks till är också … starkt.

LÄS MER: HUA! Så hejar Uppsala på Island

Frågar man islänningar så är det inte ”jävlar-anamma” som gjort att ett land med 330 000 invånare, ungefär lika många som Uppsala län, har ett landslag som gått till kvartsfinal i fotbolls- EM, en Nobelpristagare i litteratur, Halldór Laxness, en konstnär med världsrykte, Olafur Eliasson, filmare som Hrafn Gunnlaugsson (Korpen flyger), Baltasar Kormákur (Djupet) och Grímur Hákonarson (Bland män och får).

De har forskare på universitet runt om i världen, inte minst i Sverige, och sagalitteraturen som berättar inte bara Islands historia utan även delar av vår egen. De hade sitt Allting innan Sverige fanns, de har vulkaner, geotermisk energi och varma källor, massor av torsk och dessutom islandshästar och en silvermedalj från OS 2008 som deras handbollslag tog hem. Att Island blev ett av deltagarländerna i Eurovision Song Contest 1986 har inte lett till några segrar, men vad gör det med en sångare, kompositör, musiker och skådespelare som Björk?

Däremot kan det vara ”jävlar-anamma” som gjorde att Leif Eriksson som första europé nådde Amerika, och säkert har det krävts en hel del av den varan också för att överleva på ön i Nordatlanten, vindpinad och till största delen karg och ogästvänlig om än vacker, som den är.

Einar Brekkan, islänning som bott största delen av sitt liv i Sverige och har en karriär som fotbollsspelare i bland annat allsvenskan och Sirius bakom sig tvekar inte om förklaringen till fotbollslandslagets framgångar:

– De tränar fotboll från det att de är små, 5-6 år gamla. De gör inte sommaruppehåll, de har elva inomhushallar och 27 konstgräsplaner och vid skolorna över hundra små inhägnade teknikplaner med konstgräs.

– Inhägnade?

– Ja, det är för att bollen inte ska sticka i väg ut i bäckar och försvinna ut i havet.

Sen är det klubbkulturen också förklarar Einar Brekkan:

– Redan från början har lagen avlönade och utbildade tränare, det ger en kvalitetskontroll på träningen. Spelarna delas in så att de bästa spelar ihop, A-, B- och C-lag kan man säga, redan från början, men alla får vara med. Och så kör de dubbla årgångar, 11-12-åringar, 13-14-åringar och så vidare. Då får alla vara störst och bäst ett år, och nästa år kämpa på mot tuffare motstånd.

Reynir Bödvarsson vid Institutionen för geovetenskapen, Uppsala universitet, och projektledare för Sveriges nationella seismologiska nät, är den man ringer till när himlen förmörkas av askmoln, lava strömmar nedför bergssidor eller jorden rämnar någonstans i världen. Han kom till Sverige 1976, gifte sig med en svenska och blev kvar i Uppsala. Av naturliga skäl har hans arbete ofta fört honom hem till Island. Hans förklaring till fotbollslandslagets framgångar är en annan än Brekkans:

– Det är sammanhållningen i laget, alla spelar tillsammans till hundra procent. Det kan vara ett isländskt särdrag, vi har alltid behövt ställa upp för varandra och lägga bråk åt sidan när stormar eller vulkaner orsakar katastrofer.

Men Reynir är inte bara positiv till sitt födelseland:

– Där finns fruktansvärda misslyckanden också, som kreppan, bankkraschen 2008. Den var resultatet av en nyliberal ideologi med privatiseringar av bankerna och en maktelit där personer verksamma inom politik och ekonomi är tätt sammanflätade. Det har lett till en korruption som aldrig skulle accepteras i Sverige.

Han hoppas på den nyvalde presidenten Gudni Johannesson, historiker och expert på det isländska presidentämbetet:

– Det isländska samhället är splittrat mellan en rik elit och de övriga, inte minst medelklassen som drabbats hårt efter kreppan och är förbittrad. Gudni står vid sidan av de gamla makteliterna, och det inger hopp.

För utomstående kan det också vara skönt att islänningar avsätter regeringar i val eller genom att banka på grytlock, och kastar bananer och skyr i stället för bomber när de är missnöjda.

Den amerikanske ekonomijournalisten Michael Lewis åkte till Island 2009 och klagade förutom på isländska bankirers extraordinära brist på moral och förstånd, också på isländska mäns uppförande och isländska kvinnors utseende.

Uppenbarligen hade herr Lewis inte kollat Miss Iceland på nätet. Kanske var det ändå tur att Lewis skrev 2009 och inte gjorde någon nätsökning. Vad han skulle ha tyckt om att 47-årige elektrikern Reynir Sigurdbjörnson kandiderade till Miss Island-titeln 2013 vill man inte tänka på. Reynir vann inte, men med nomineringen visade han ändå att islänningar inte räds att sticka ut i genderfrågor.

Redan 1980 när Vigdis Finnbogadottir valdes till världens första kvinnliga president markerades självständigt tänkande därvidlag.

Som självständiga beskriver Jenny Mandal som driver lslandshästkonsult i Alunda även de isländska hästarna. Hon är en av många som gillar islandshästar, Island och föga förvånande sin isländske make, Regghvidur. Det var hästarna som förde dem samman, båda har tävlat med sina respektive länders landslag, och nu är deras två barn ryttare i svenska landslaget.

– Hästarna är starka individer med stor personlighet, men går i flockar. Sådana är islänningarna också, riktiga kämpar som efter motgångar reser sig, borstar av sig och går vidare, men också kan samarbeta, säger Jenny Mandal.

Namnskicket på Island har givit upphov till lustiga historier i Sverige, som den om islänningen som sorterade in patientkort efter förnamn och därmed orsakade betydande förvirring innan kollegerna förstod vad som hänt. Fortfarande är det förnamnen som anges först i isländska telefonkataloger.

Isländska namn kan väcka förundran av andra skäl också, och det även om man hoppar över Snorre som väl fortfarande fnissas åt i svenska högstadieklasser. Ta Hrafnhildur till exempel. Korp-Hildur? Eller Harpa? Och i ärlighetens namn. Gylfi. Men med efternamnet Sigurdsson och nummer 10 på tröjan finns ingen tvekan, vi hejade på honom och hans lagkamrater när de spelade mot England. Vi fortsätter heja på dem och hoppas få se dem springa förbi fransmännen som i flygande pass, islandshästarnas speciella och mycket snabba gångart, och inget skulle göra oss gladare än att se dem i semifinal, och rent av EM-final.

Det är inte nödvändigt att fira med brennivín och hákarl. Det går säkert bra med pönnukökur och vatn. Eller flatbaka och bjór.

Egen stat sedan 1944

870-930 Island koloniseras av skandinaver, huvudsakligen från Norge.

930 Alltinget och fristaten grundas.

1262-1380 Island kommer under först norskt sedan danskt styre.

1602 kungligt handelsmonopol på utlandshandel införs och blir kvar till 1854.

1783 vulkanen Lakagígars utbrott, askmolnet täcker solen och leder till hungersnöd i norra Europa.

1944 Republiken Island utropas.

1949 Island blir medlem av Nato.

1963 ön Surtsey bildas efter ett vulkanutbrott under havsnivån sydöst om Island.

1973 handelsavtal med EG.

1975 fiskegränsen utvidgas till 200 sjömil. ”Torskkriget” med Storbritannien löstes först efter att den isländska regeringen hotat stänga den amerikanska basen i Keflavik.

2006 den amerikanska militärbasen i Keflavik stängs efter 55 år.

2008 kreppan, den isländska bankkraschen.

2009 det konservativa Självständighetspartiets koalition förlorade makten till en vänsterkoalition.

2010 Eyjafjallajökulls utbrott, askmolnet stoppar flygtrafiken i stora delar av Europa.

2013 Självständighetspartiet tillsammans med Framstegpartiet återtog regeringsmakten.

Visste du att...

Island bildades för mellan 14 och 16 miljoner år sedan genom vulkaniska aktiviteter i sprickan mellan två kontinentalplattor, den nordamerikanska och den eurasiska. Sprickan går genom Tingvalla nationalpark, och utvidgas cirka fem millimeter varje år.

Den isländska forskningen i humangenetik är framstående, mycket beroende på deCode genetics, ett företag som bildades 1996 av islänningen Kari Stefansson. Efter beslut i Islands högsta domstol fick företaget inte köpa tillgång till alla islänningars sjukjournaler och geneologiska och genetiska data. 140 000 islänningar valde att frivilligt lämna sina uppgifter till bolaget för forskning.

På Island finns en app som gör att två isländska personer kan se om, eller hur, de är släkt med varandra. Det sägs att den används för undvika olämpliga raggningsförsök. Enligt en tjänsteman på Islands ambassad används den troligen inte så ofta, ”islänningar vet vilka de är släkt med”.

Islands universitet har utlokaliserat sitt sälforskningscentrum till Hvammstangi på nordvästkusten, en liten stad med 590 invånare.

Den isländska sagalitteraturen skrevs ned mellan 1120- och 1400-talen. Nu finns samtliga 40 sagor och över 50 tåtar (korta berättelser) översatta till svenska tack vare ett gemensamt nordiskt projekt där de också översattes till norska och danska.

Isländska deckare är populära, bland författarna kan nämnas Stefán Máni, Arnaldur Indridason, Yrsa Sigurdardóttir, Viktor Arnar Ingólfsson och Aevar Örn Jósepsson.

Flatbaka är isländska för pizza, bjór betyder öl.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om