Försvunna flickans föräldrar häktas

Den försvunna flickans föräldrar häktas på sannolika skäl misstänkta för egenmäktighet med barn. Beslutet tog Uppsala tingsrätt under lördagen.

Uppsala2016-09-17 12:42

Flickans föräldrar begärdes häktade under fredagen och strax efter lunchtid på lördagen hölls häktningsförhandlingarna mot kvinnan och mannen. Strax efter klockan 13 stod det klart att båda häktas på sannolika skäl misstänkta för egenmäktighet med barn, vilket innebär att man otillbörligt tar ett barn som är omhändertaget från vårdnadshavaren.– Brottet bedöms som grovt, säger Christer Nordström, Uppsalapolisens presstalesperson.

Det var på onsdagen som de två personerna greps misstänkta för olaga frihetsberövande, alternativt egenmäktighet med barn. Detta efter att en flicka försvunnit från ett familjehem i Uppsala. Flickans föräldrar ska enligt polisen ha varit på besök på i familjehemmet i samband med försvinnandet. Den 6-åriga flickan är fortfarande försvunnen och åklagaren har tidigare utryckt att man misstänker att fler personer kan vara inblandade i flickans försvinnande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om