Mordbrännaren i Tierp åtalas

En man i 20-års åldern åtalas för fyra fall av mordbränder och ett rån i Tierp. En av bränderna ödelade Melins sportbutik i mars.

Åtal har väckts mot den man som suttit häktad för mordbrand i Tierp. Bland annat den brand som ödelade Melins sportbutik.

Åtal har väckts mot den man som suttit häktad för mordbrand i Tierp. Bland annat den brand som ödelade Melins sportbutik.

Foto: Joakim Dahlbäck

Tierp2016-06-10 11:38

Mannen har suttit häktad i en månad. Under häktningstiden har misstankar riktats mot honom för flera brott i Tierp under året.

Han åtalas nu för fyra anlagda bränder, det gäller bland annat flera bilbränder intill kommunhuset i Tierp, branden mot Centralskolan i Tierp och ett mobilt gatukök. Han åtalas också för rånet mot Gulfstationen i Tierp Porten i april. Vid rånet ska hotade han personal med ett vapen som liknade en automatkarbin. Han ska dessutom ha rånat samma mack två gånger. Första gången fick han med sig 13000 i kontanter från rånet och delar av rånbytet hittades vid husrannsakan i mannens hem.

Mannen greps i början av maj, efter vittnesuppgifter och hundspårning från brandhärdarna vid kommunhuset till mannens adress i Tierp. Polisen gjorde husrannsakan på hans adress samma natt som flertalet bränder sysselsatte räddningstjänst och polis i Tierp. I mannens lägenhet hittades en rånarluva och ett soft airvapen som var mycket verklighetstroget. Det visade sig senare vara det vapen som användes vid rånet mot macken vid Tierp Porten. I mannens tvättkorg låg en tröja om var starkt indränkt i bensin. Han har även observerats av flera vittnen i samband med bränderna.

Dessutom syns han tydligt på mackens övervakningsfilm när han handlar en dunk bensin, en läsk och en glass. Han betalar med kontokortet och det kan spåras utan problem.

Mannen har vid förhören erkänt samtliga brott han åtalas för. Varför han brände ner sportaffären, bilarna och tände eld i skolan kan han inte svara på i förhören. Den enda gemensamma nämnaren är att han var berusad och drogpåverkad och ensam vid samtliga tillfällen. Han har också återvänt till brottsplatserna efteråt för att studera resultatet av sin gärning. Vid ett tillfälle stoppades han av polis som förhörde honom helt kort på en gångväg nära brandplatsen. Men han greps aldrig.

Gärningsmannen berättar själv i polisförhören att han misslyckades med att tända eld med tändvätska vid sportaffären första gången. Han återvände flera dagar senare till byggnaden, då med en dunk bensin. Han krossade en ruta vid entrén till sportaffären och kastade in en brinnande pet-flaska med bensin. Sportaffären brann ner till grunden.

Branden i Centralskolans lokaler kunde ha blivit mycket värre. I det klassrum som eldhärjades var dörren stängd. Räddningstjänsten bedömde att branden skulle ha spridit sig snabbt om den varit öppen.

Inte heller den händelsen kan den åtalade mannen förklara: "Vad tänkte jag på, tänker nog inte så jävla mycket. Jag har gjort det förut och det har funkat." säger han i förhöret.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om