Det är några av de frågor som partiledare Jonas Sjöstedt (V) lyfte fram och tar med sig från sitt måndagsbesök hos Samhall i Tierp.
– Jag ska prata med dem i partiet som skriver vår arbetsmarknadsmotion, sa han efter att ha träffat fackliga företrädare, fått en verksamhetspresentation och vandrat runt bland anställda.
Besöket ingick i partiets arbetslivskampanj, som vill uppmärksamma stress, otrygghet, ofrivilliga deltidsanställningar och dålig arbetsmiljö.
Med avkastningskravet på Samhall menar han att det finns risk att även jobben på Samhall blir stressigare och därmed mer lika pressen i arbetslivet i övrigt.
– Just nu ser riksdagen över detta, sa han.
Han tog också till sig idén om att företag över en viss storlek ska vara skyldiga att ta emot ett visst antal anställda med någon funktionsnedsättning, en modell som finns i andra länder.
Intressant, även om det inte är något vi föreslagit i lagstiftningen. Och i så fall ska man börja i stat och kommun, ansåg Jonas Sjöstedt.