"Det finns inget att spara på"

Det är dags för Tierp att spela kvartsfinal. Laget inleder mot starka Hylte/Halmstad. "Att vara underdogs ger oss en fördel", säger tränare Jan Täcktor.

Foto: Jenny Karlsson

Volleyboll2015-03-15 08:00

I en serie där lagen utifrån sin serieposition får välja kvartsfinalmotståndare är det knappast förvånande att femteplacerade Tierp får möta fyran Hylte/Halmstad. Slutspel är dock något annat än seriespel och Tierps tränare Jan Täcktor har målsättningen klar.

– Vi tar en match i taget men just nu är målet att nå semifinal, sen kan allt hända. Att se för långt fram i kristallkulan kan göra att man glömmer att fokusera i nuet.

Femteplatsen innebär att Tierp kommer spela fler matcher på bortaplan, något som inte oroar Täcktor.

– Det är snarare positivt för oss som får spela hemmamatcher på vardagar och borta på helger. En lång resa mitt i vardagen i kombination med arbete och allt annat kan ta mycket fokus från matchen, säger Täcktor och fortsätter

– Vi har spelat jämt mot Hylte/Halmstad tidigare och under matchserien kommer vi lära känna varandra ytterligare. Första matchen kommer inte likna den tredje, då har vi lärt oss styrkor och svagheter hos varandra. Vi är underdogs men kan vi hålla det jämt inledningsvis och nervositeten kommer krypandes kan den underdogstämpeln ge oss en fördel. Vi har längtat efter det här hela säsongen. Nu finns det inget att spara på, nu hettar det till, nu är det slutspel.

Matchdags Hylte/Halmstad-Tierp

Kvartsfinal

Örnahallen, 17.00

UNT tippar: 2-3

Så spelas slutspelet

Regler: Bäst av fem avgör. Varannan match hemma/borta. Högst placerade lag i Elitserien inleder på hemmaplan.

Tierps kvartsfinalmatcher: Borta 15/3, hemma 19/3, borta 22/3, hemma 24/3, borta 26/3.

Övriga kvartsfinaler: Linköping–Vingåker, Falkenberg–Södertelge, Örkelljunga–Sollentuna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!