– Det har varit två jobbiga veckor så det här var riktigt skönt, säger tränaren Patrik Törner om måndagens besked från Svenska volleybollförbundet om att de båda kvallagen Floby och UVBS bereds plats i nästa års elitserie.
Uppsala har dominerat totalt i division I norra och hade i år bestämt tidigt på säsongen för att ta sig an ett kvalspel om man fick möjligheten. Så har det inte varit tidigare säsonger även om de tillhört toppen. Det är i februari varje säsong som man ska anmäla om man vill kvala och tidigare år har klubben inte riktigt "vågat".
Nu tog man steget upp utan att behöva genomföra kvalspelet.
– Med tanke på den trupp vi har hade all press legat på oss. Vi skulle bara gå upp, säger Törner som tränar laget tillsammans med sin bror Michael Jestin.
Är truppen elitseriemässig?
– Ja, det är den, vi skulle inte göra bort oss. Vi skulle vara på den undre halvan men inte vara ett stryklag. Alla i laget med tvåårskontrakt (över nästa säsong) hade elitserieklausuler så det vara lite bära eller brista den här säsongen. Men vi ska försöka värva några för att spetsa truppen, säger Törner, som var med som spelare i det lag som åkte ur elitserien våren 2004.
Laget har spelat sina hemmamatcher i Tiundaskolan som rymmer runt 300 personer. Man hoppas få spela även sina elitseriematcher där.
– Vi måste ha en målad bana, planen måste ha en annan färg (elitseriekrav), men vi har haft en dialog med kommunen om det och vi blir gärna kvar där, säger Törner om hemmaarenan.