Efter jättesuccén – kapaciteten utökas på Studenternas

Ungdomssatsningen Summer Zone slår alla tiders besöksrekord och nu utlovas en kraftigt utökad kapacitet till nästa sommar.

Summer Zone har varit mer populärt än någonsin tidigare denna sommar. Arkivbild

Summer Zone har varit mer populärt än någonsin tidigare denna sommar. Arkivbild

Foto: David Nilsson

Uppsala2024-08-30 12:51

Streetbasket, innebandy, fotboll, badminton, pickleball, volleyboll pumptrack,  rollerblades ... aktiviteterna är många och verkar falla sommarlediga barn och ungdomar i smaken. Sedan starten 2021 har aktivitetsområdet vid Studenternas bandyplan slagit besöksrekord varje år – och 2024 är inget undantag. 

– Det har varit en fantastisk sommar för Summer Zone. Det har varit bra dagar att röra på sig, inga 30 grader i en vecka, vi har haft tur med vädret, säger Mikael Johansson, projektledare på Idrott Uppsala, som för tredje året i rad kan glädjas åt en uppgång.

– Att det blev dubblering (av antalet besökare) år två var inte så konstigt när vi fick starta under coronan med begränsningar, men så blev det också en dubblering igen till år tre upp till runt 46 000-48 000 besökare. I år har vi inte haft någon räknare uppe men andra siffror, som försäljning i kiosker och vad personalen uppskattat. Vi har haft mängder av dagar med över 1 000 besökare och tripplat försäljningen i kioskerna, vi uppskattar att vi tredubblat besöken, säger Mikael Johansson. 

undefined
Summer Zone har funnits vid Studenternas bandyplan sedan 2021. Till 2025 utökas området. Arkivbild.

Förutom personal som normalt jobbar på fritidsklubbarna i stan har nästan 50 stycken sommarjobbare sysselsatts 

En nyhet för året har varit så kallade gamingboxar. De fanns tillgängliga under två veckor där besökare kunde ägna sig åt E-sport. Dock fick man inte tillgång till spelen förrän man utövat fysisk aktivitet först. Ju mer fysisk aktivitet ju mer tid för spel.

undefined
För fjärde året i rad har Summer Zone ägt rum på Studenternas.

En stor nyhet till nästa år är redan klar. Området som nu har mätt 6 300 kvadratmeter kommer att ökas rejält upp till 9 000 kvadratmeter. Det så kallade entrétorget för bandyn, bakom bandyns huvudläktare, kommer då att tas i anspråk.

– Vi flyttat basketen, pumptracken, skateboarden och boxningen och frigör då en massa ytor på betonggolvet för att kunna ha fler aktivitetsytor. Även cafédelarna flyttas, säger Johansson.

undefined
6300 kvadratmeter yta kommer nästa år att utökas till runt 9 000 kvadratmeter.

Den initiala kostnaden första året låg på 1,3 miljoner kronor. Den årliga investeringsbudgeten ligger just nu på 450 000 kronor. Samma summa är avsatt i driftsbudget.

Sommaren är slutet men fram till 15 september kommer Summer Zone fortsätta ha öppet på helgerna.                                                                                                                                

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!