Cooper klar för ny Bälingesäsong

Fanta Cooper kommer att spela med Bälinge även kommande säsong. Fanta har varit intresserad av att komma tillbaka och nu har Bälinge svarat på frieriet.

Uppsala2006-01-20 19:23
- Vi har väl funderat på olika saker. Har vi råd? Får vi ihop det? Vad behöver vi för spelare? När Johanna Frisk lämnade oss så fick vi behov av en stabil mittback, säger Bälinges ordförande Conny Sjöberg.
Fördelen är att Bälinge känner Fanta - och hon känner Bälinge. En bra spelare som kommer att göra stor nytta i Bälinges allsvenska gäng.
- Skönt - en pusselbit i vårt tänkta pussel, säger Conny Sjöberg.
Fanta Cooper gjorde en bra säsong med Bälinge i ettan och visade att hon håller allsvensk klass.
- En tävlingsmänniska som växer med uppgiften. Med det unga lag vi har så kommer hon att bli en pådrivare, konstaterar Conny Sjöberg.
Annette Kent var en annan amerikanska som spelade i Bälinge i fjol. Hon åkte hem lite tidigare för att börja en journalistutbildning. Den är slut nu i september.
- Annette trivdes verkligen i Uppsalas och hon vill tillbaka hit. Annette har sagt att hon till och med tänkt hoppa av utbildningen för att kunna komma tillbaka, säger Conny Sjöberg.
I september är skolan klar för Anette.
- Skulle det vara kris så är hon ett alternativ att ta hit sista månaden. Men vi skall inte räkna med henne i Bälinge förrän 2007, avslutar Conny Sjöberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om