Uppländskans fullträff – sköt hem en OS-plats

Drömmen har i många år handlat om att nå OS i Paris. Nu ser den ut att bli verklighet för skeetskytten Victoria Larsson som under söndagen i Qatar sköt hem en svensk kvotplats.

Victoria Larsson sköt under söndagen hem en kvotplats till OS i sommar.

Victoria Larsson sköt under söndagen hem en kvotplats till OS i sommar.

Foto: Svetlana P Jansson

Sportskytte2024-04-28 21:15
undefined
Victoria Larsson

I grundomgången var Dannemoraskytten Larsson från Österbybruk bäst av samtliga. När OS-kvaltävlingen i Doha gick in i finalomgången stod två kvotplatser på spel. Av de sex skyttarna återfanns en kinesiska som inte kunde ta en plats då Kina redan fyllt sin kvot och en chilenska som redan är kvalificerad för OS: Larsson behövde alltså vara bland de två bästa av övriga fyra skyttar.

undefined
Finalfältet i OS-kvaltävlingen i Doha. Victoria Larsson längst till vänster.

Det gick bra till en början men sedan verkar det som att nerver gjorde sig påminda.

Plötsligt var träffarna på lerduvorna inte lika givna längre.

Men hon lyckades hålla "rätt" motståndare bakom sig i elimineringen. Först föll en kazakiska ifrån och därefter en tävlande från Azerbajdzjan.

28-åriga Larsson blev "bara" fyra i tävlingen men det viktigaste var uppnått: en OS-plats var bärgad.

– Vickan tar en efterlängtad kvotplats. Hon har verkligen kämpat för den, så det är oerhört roligt att den är bärgad. Välförtjänt, säger förbundskaptenen Therese Lundqvist till Svenska skyttesportförbundets hemsida.

Lundqvist från Uppsala representerade Sverige vid OS i London för tolv år sedan.                                                                                                                                                                                                                                         

undefined
Victoria Larsson och förbundskapten Therese Lundqvist.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!