Regn sköt upp Rospiggarnas förlustmatch

Efter fyra raka förluster vann Rospiggarna förra matchen mot Masarna. På tisdagskvällen blev det ännu en förlust– denna gång mot Indianerna i Kumla.

Rospiggarnas lagkapten Kim Nilsson stod för en stabil insats i förlusten mot Indianerna.

Rospiggarnas lagkapten Kim Nilsson stod för en stabil insats i förlusten mot Indianerna.

Foto: Håkan Lundh

Speedway2022-08-02 22:00

Regnet blev kvällens huvudakt på Glottra skog arena i Kumla, när det fjärdeplacerade hemmalaget Indianerna tog emot femteplacerade Rospiggarna i en kamp om den sista slutspelsplatsen i Bauhaus-ligan. Rospiggarnas Szymon Wozniak, som var avgörande i matchen mot Masarna, var inte tillgänglig för matchen, vilket var ett avbräck för Hallstaviklaget.

– Kumla är starka men ingenting är omöjligt. Jag vet att vi har killar som kan köra bra också. Vi ska göra allt vi kan, säger Rospiggarnas lagkapten Kim Nilsson till Cmore före matchen.

Det skulle bli en tuff match för Rospiggarna, som efter en stark start skulle halka efter. Efter att ha legat bakom under en längre tid skulle Rospiggarna dock ta sig in i matchen igen. Men vid ställningen 22–20 till hemmalaget hade vädret något att säga till om. På grund av regn skulle matchen skjutas upp i en och en halv timme och när den väl kommit igång igen hade Rospiggarnas momentum dött av. Indianerna drog återigen ifrån och Rospiggarna kom aldrig ikapp igen, trots goda försök från Nilsson och Huckenbeck.

När klockan tickade upp mot på tio kvällen skulle Indianerna slutligen vinna med 49–41. Hoppet om slutspel blir därmed allt mindre för Rospiggarna.

Matchfakta

Indianerna - Rospiggarna 49-41

Rospiggarnas uppställning: Kai Huckenbeck, Kim Nilsson, Victor Palovaara, Andzejs Lebedevs, Timo Lahti, Daniel Henderson, Kevin Juhl Pedersen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!