– Vi var inte med i starterna och då blir det svårt. Alla försökte att hitta rätt med inställningarna, men vi fick inte till det, säger lagledaren Conny Ohlsson.
Rospiggarna har fått en mardrömsstart på säsongen. Tredje raka förlusten. Det blir inte bättre av att Masarna – ett lag som Rospiggarna definitivt ska ha bakom sig i tabellen – fick två enkla poäng mot ett sargat Dackarna.
UNT frågar Conny Ohlsson om han känner någon stress över uteblivna poäng, men han sitter lugnt i båten än så länge.
– Någon stress är det inte, men det är klart att vi vill få ihop det bättre. Tre raka förluster är inte något man vill komma ihåg.
Jason Doyle körde in 17 poäng för sitt polska lag i helgen och fortsatte med en helt okej insats i England på måndagen. Men i Vetlanda hade han en tung kväll med en för honom blygsam poäng – 8+0 på fem heat.
– Han kämpade också med att hitta rätt, säger Ohlsson.
Det är helt enkelt alldeles för tunt i Rospiggarna. Om inte lagets toppkvartett har en bra kväll så är matchen förlorad. Det finns inga reserver som kan täcka upp, tvärtom, som det ser ut nu är Rospiggarnas reserver sämst i serien.
– Vi gjorde ändå en bra insats efter paus. Då körde vi som ett lag.
Faktum är att Rospiggarna kryssade (15–15) på de fem heaten efter paus, detta trots att hemmastjärnan Bartosz Zmarzlik körde tre av heaten.
Nu kan det svänga snabbt. Har Doyle en normal poängkväll samtidigt som Max Fricke kör som mot Vetlanda (12+1 poäng) och Andreas Jonsson har samma utdelning som mot Lejonen och Västervik så kommer det snart att bli seger.
Reserven Rasmus Jensen visade i alla fall att han har kapacitet, men problemet för Conny Ohlsson är att han inte kan köra med både Jensen och Tero Aarnio på grund av svenskregeln.
Redan på torsdag kör Rospiggarna borta mot Piraterna – en match där det bör bli poäng om inte avståndet uppåt ska bli för stort.
– Det finns en revanschlust, säger Conny Ohlsson på telefon från Vetlanda.
Kan det bli aktuellt att plocka in någon förare i transferfönstret?
– Det är klart att jag håller koll på förare och resultat men någon förändring av truppen är inte aktuell just nu, säger Rospiggarnas lagledare.