Motståndarnas succéman skadad

Storseger i premiären och nu väntar tippade bottenlaget Indianerna, som fått sin stjärna skadad. Rospiggarnas lagledare Mikael Teurnberg ligger ändå lågt: "Vi ska ge dem en match", säger han lugnt.

Rospiggarna vann premiären klart över Smederna.

Rospiggarna vann premiären klart över Smederna.

Foto: Staffan Claesson

Speedway2017-05-16 05:00

Regerande svenska mästarna Rospiggarna fick lite av en perfekt start på säsongen genom att vinna med komfortabla 14 poäng hemma mot Smederna.

– En bra start som ger lite andrum, konstaterar lagledare Teurnberg.

Kvällens motståndare Indianerna föll med samma siffror i sin premiär. Närkingarna tippas bli ett bottenlag i år och till matchen mot Rospiggarna talar mycket dessutom för att man saknar Vaclav Milik. Milik kraschade under söndagen i tjeckiska ligan och kommer inte han till start blir det ett stort avbräck för hemmalaget. Milik öppnade säsongen succéartat med 13+1 poäng borta mot Vetlanda.

Teurnberg tror långtifrån på några enkla poäng ändå.

– Tittar man på deras laguppställning har de starka förare som inte får underskattas. Det här lär vara en viktig match för dem, de har lite kniven mot strupen efter att hela vintern varit tuff ekonomiskt. Det är nog viktigt att det går lite bra för dem om de ska få dit folk (till hemmamatcherna), säger Rospiggsledaren.

Hallstavikslaget kommer med samma lag som senast. Av de fem toppförarna levererade samtliga med lite extra plus för Timo Lahti och Andreas Jonsson. Den sistnämnde har ett lugnare schema denna säsong och kunde träna hela helgen, fredag till söndag.

– Det är bra för oss i Rospiggarna, slår Teurnberg fast.

Den enda som hade det lite tungt i premiären var nya polacken Robert Miskowiak som bara körde ihop en poäng på sina tre heat.

– Men han måste få lite tid på sig. Sedan finns det ju killar som John Lindman och Nike Lunna (just nu gipsad i handen) som trycker på och som också ska få chansen. Men man kan inte börja kasta fram och tillbaka, säger Teurnberg om laget.

Matchdags

Indianerna–Rospiggarna

Elitserien

ICA Maxi Arena 19.00

UNT tippar: 40–50

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!