Världsstärnorna är tillbaka i svensk speedway. När Mikael Teurnbergs Dackarna kryssade (45–45) mot Västervik på tisdagen fick publiken se bland andra Doyle, Laguta och Janowski.
Nu är det dags för Rospiggarnas premiär, på en bana där laget sällan vinner.
– Starterna blir viktiga i Vetlanda, konstaterar lagledaren Peter Jansson, som har nominerat starkast möjliga lag med Patryk Dudek som ankare. Polacken är snittåtta i Ekstraliga i hemlandet och även om han hade en tung kväll för sitt polska lag senast så har han inlett säsongen mycket bra.
Peter Jansson hade några varianter på lag att grubbla över.
– Lite funderingar har jag haft. Nu är Vetlanda på bortabana inte den viktigaste matchen på året, men det är ändå viktigt att få en bra start på säsongen.
En av matcherna i matchen är som alltid reservkampen – Daniel Henderson mot Filip Hjelmland.
– Vem var bäst av dem i fjol? säger Peter Jansson som svar på påståendet att Hjelmland (och sjuan Alexander Woentin) körde bra under förra säsongen.
I Garageporten Cup, där Henderson körde för Smederna, gick det sisådär för rospiggen.
– Men de tävlingarna ska vi inte dra för stora växlar på, säger Peter Jansson lugnande till alla Rospiggssupportrar.
Unge ryssen Oleg Mihailov, JVM-trea i fjol, är ny i Rospiggarna och kör som trea. Vad kan vi förvänta oss av honom?
– Han borde kunna ta fyra, fem poäng från den positionen. Det kan ta ett tag för honom att komma igång på de svenska banorna, säger Peter Jansson.