Rospiggarnas allt-i-allo Mikael Teurnberg trappar ner och lämnar över ansvaret för föreningen till andra krafter. Sedan tidigare står det klart att Conny Ohlsson tar över som lagledare och sportchef. Nu har även klubben fått en ny ordförande i Kent Pettersson. Pettersson är bosatt i Uppsala och arbetar som säljare för ett företag i byggbranschen. Det var så han kom i kontakt med speedway för första gången.
– Sedan 2014 sponsrar vi i företaget klubben. Då väcktes mitt intresse för speedway och sedan var man fast, säger Pettersson.
Rospiggarnas nye ordförande tillträdde redan i förra veckan.
– Det känns otroligt häftigt och det ska bli både inspirerande och kul. Utmaningen är att fortsätta att vidareutveckla arenan samtidigt som det sportsliga åker med. Ambitionen är att fortsätta att tillhöra toppen.
Kent Pettersson har aldrig varit ordförande tidigare. Han har däremot suttit i styrelsen för Uppsala Hockey men det var för ungefär tio år sedan.
– Det blir en utmaning. Det är skönt att Micke (Teurnberg) är kvar i klubben. Då har man någon man kan rådfråga om det skulle behövas.
Den nye ordföranden passar samtidigt på att skicka en dos med beröm till sin företrädare.
– Teurnberg har gjort ett fantastiskt jobb. Jag fattar inte hur han har orkat att ha med fingrarna i allt.
Så här säger Teurnberg om Pettersson:
– Jag har lärt känna Kent i och med att Swerox är en samarbetspartner till oss. Det finns ett engagemang hos oss och han har motivation för detta. Han bor i Uppsala och det är ingen nackdel. Jag har varit ordförande de senaste åren och det var egentligen inget jag ville. Det känns bra att Kent tar över. En person kan inte göra allt, säger Mikael Teurnberg