Enköping hade som mål att nå finalen i inomhus-SM som avgjordes i Bromölla men det räckte inte hela vägen.
I grundserien förlorade de mot Leksand i inledningsmatchen med 3-0.
– Första matchen mot Leksand var en riktigt, riktigt bra match, det var en pitchningsduell mellan Amanda Wallén och Karin Hjelm i Leksand, säger Ingrid Törnberg, coach i EBSK och fortsätter:
– Vi fick inte igång slagträna. Vi hade lägen, med fulla baser. Men fick inte till det sen.
Den andra matchen var mot Skövde.
– Då pitchade Ellinor Wennerberg, hon gjorde det jättebra. Det blev 4-1, men det var enkelt.
Den sista grundserie matchen vann Enköping enkelt med 10-0 mot Söder.
Enköping kom tvåa i grundserien och fick möta Skövde i semifinalen. Där fick de revansch, Enköping förlorade med 4-9.
– Det var lite stolpe ut hela matchen. Det gick inte som vi ville, pitchningen var bra och vi tog ledningen med 2-0. Sen slog dom en homerun och vi gjorde några misstag så att dom fick några extra poäng, annars spelade vi bra.
Någon spelare du vill plussa?
– Ellinor Wennerberg pitchade bara en match, det var mot Skövde, där visade hon att hon kan bli bra. Amanda var säkerheten själv, hon la strike, på strike. Hon pitchade riktigt bra, säger Törnberg och tillägger:
– Det var mot Leksand som vi skulle ha varit i final. Den första matchen var finalen, det var en kanonmatch, men ibland rullar inte bollarna rätt väg.
Det spelades inte nån match om tredjeplatsen. Finalen vann Leksand över Skövde med 2-0.