Ytterligare en Siriusspelare tvingas stanna hemma

Som UNT har berättat tidigare har en av Sirius spelare konstaterats med covid-19. Ytterligare en spelare har förkylningssymptom och åker inte med till söndagens match mot Malmö FF.

Ytterligare en Siriusspelare tvingas stanna hemma i Uppsala när laget åker till Malmö. Men det handlar inte om konstaterad covid-19 utan förkylningssymptom.

Ytterligare en Siriusspelare tvingas stanna hemma i Uppsala när laget åker till Malmö. Men det handlar inte om konstaterad covid-19 utan förkylningssymptom.

Foto: KENTA JÖNSSON/Bildbyrån/arkiv

Fotboll2020-11-07 12:23

Sirius genomförde en "coronaanpassad" träning på lördagen. Lagläkaren Jakob Johansson var närvarande under passet på Studenternas, där samtliga spelare genomgick en lättare undersökning.

– Jag har haft personlig kontakt med alla spelare i samband med träningen. Jag träffade dem var och en för sig och samtliga var utan symptom, säger Jakob Johansson.

För ett par dagar sedan skrev UNT om en av spelarna i truppen som konstaterats med covid-19. Den spelaren är isolerad. Ytterligare en spelare har förkylningssymptom och kommer inte att åka med till Malmö på lördagen. Matchen mot Malmö FF spelas klockan 17.30 på söndag.

– Den här spelaren (med förkylningssymptom) hålls isolerad. Vi har ännu inte fått något besked på de prov som tagits och kan inte dra några slutsatser mer än att det är just förkylningssymptom, säger Jakob Johansson.

Sirius anpassade sin lördagsträning efter rådande omständigheter.

– Vi undvek vissa typer av träningsmoment. Vi hade två stora omklädningsrum i stället för ett för att hålla så stora avstånd som möjligt, säger Sirius lagläkare, som inte åker med till Malmö på lördagen men som kommer att ha ständig kontakt med tränare och ledare under resan ner till Skåne.

För tränaren Henrik Rydström var den anpassade träningen ingen större sak:

– Så här dagen före match fungerar det bra. Vi går mest igenom hur vi vill agera mot Malmö, säger Rydström, som var en av dem som blev undersökt av lagläkaren Jakob Johansson

– Han kollade halsen och om jag hade feber, säger Siriustränaren.

Även själva resan till Malmö blir annorlunda. Laget flyger förstås inte, utan åker buss – och bil.

– Vi har anpassat även resan. Vi bantar antalet personer i bussen och några kommer att åka bil. Hela samlingen är anpassad efter rådande omständigheter, säger Jakob Johansson.

Hela Sirius trupp har coronatestats. Dock har man ännu inte fått några svar på proven, men ingen av dem visade några symptom under lördagens träning. Detta är förstås ingen garanti och därför har Sirius gjort det annorlunda reseupplägget.

Det kan komma provsvar som visar på covid-19 under helgen när Siriustruppen är på väg ner eller har kommit fram till Malmö, och då finns det möjlighet att genast vända hem till Uppsala med berörd person. Därav den anpassade resan med bland annat bilar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!