Uppsalatjejerna gjorde bra resultat i EM

I helgen avgjordes EM i rytmisk gymnastik i Budapest, Ungern. Även om det inte blev någon medalj så fick tjejerna med sig flera lärdomar. "Vi närmar oss hela tiden", säger förbundskapten Katarina Jönsson Söderberg.

Det är ofta de små detaljerna som fäller avgörandet, säger Sveriges tävlade Elina Sheremey.

Det är ofta de små detaljerna som fäller avgörandet, säger Sveriges tävlade Elina Sheremey.

Foto: Privat

Rytmisk gymnastik2024-05-25 21:06

Sveriges tre representanter kom alla från GCF Uppsala. Linnea Magdeburg och Josefine Engstrand gjorde sina första mästerskap medan den 17-årige "veteranen" Elina Sheremey gjorde sitt tredje EM. 

– Det känns väldigt bra nu efteråt, säger Sheremey när tjejerna precis landat på svensk mark.

– Det var skönt att jag lyckades köra fyra stabila program. Sedan är det alltid kul att vara med på stora tävlingar, man blir både inspirerad och motiverad av att se så många duktiga tävlande. Sedan är det kul att jag förbättrar mitt eget personbästa i boll.

undefined
Elina Sheremey är extra glad över att hon lyckades slå sitt personbästa i boll.

Just boll är det redskap Sheremey känner sig mest bekväm i. 

– Jag försöker träna lika mycket på alla, men boll har alltid varit lite enklare för mig och där ligger jag i framkant, säger hon själv.

Som nation har Sverige en bit kvar upp till de allra bästa länderna. Årets mästerskap handlade främst om att bygga ihop en ny trupp och samla på sig erfarenheter inför kommande tävlingar. 

– Jag är nöjd med mina höga poäng och att jag fick en bättre placering än tidigare. Sedan finns det såklart saker jag vill jobba på och förbättra.

Sheremey menar att hon, precis som lagkamraterna Magdeburg och Engstrand, är väldigt tacksam över att få representera Sverige. Tjejerna har fått massvis med inspiration inför kommande tävlingar. Men hon medger att det varit en utmanande tävling, både fysiskt och mentalt.

Nu återstår bara en tävling på hemmaplan i Sverige innan tjejernas långa tävlingssäsong är över.

– Men sommaren handlar mest om att återhämta sig och samla kraft inför nästa säsong.

Ska du aldrig vila?

– Haha, jag ska faktiskt resa till Spanien i sommar och där blir det nog rätt lugnt, skrattar Sheremey fram.

undefined
Sedan OS i Los Angeles 1984 rytmisk gymnastik ansetts vara världens vackraste idrott. Det är lätt att förstå när man ser hur smidiga, starka och graciösa alla tävlade är.

Katarina Jönsson Söderberg är förbundskapten för landslaget i rytmisk gymnastik. Precis som Sheremey menar hon att det varit ett väldigt intensivt men lärorik mästerskap.

– Vi lär oss jättemycket på de här stora tävlingarna. Det tar ett antal år innan man är van att stå själv på en stor arena och tävla mot de största namnen. Men tjejerna gjorde det jättebra.

– Om man ser till poäng så höjde vi oss som lag 14 poäng jämfört med förra gången. Det är många andra tävlande från andra länder som är superduktiga men vi närmar oss hela tiden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!