Ridskolornas tuffa sits – höjda avgifter att vänta

Kraftigt höjda hö- och foderpriser drabbar ridskolor, vilket i sin tur kan slå mot de aktiva i form av höjda avgifter.

Gabriella Pernler, verksamhetschef på Uppsala Ponnyklubb, berättar att en viss höjning i avgifter för ridskoleeleverna inte kommer att gå att undvika.

Gabriella Pernler, verksamhetschef på Uppsala Ponnyklubb, berättar att en viss höjning i avgifter för ridskoleeleverna inte kommer att gå att undvika.

Foto: TT/Privat

Ridsport2022-03-23 06:30

Höga bränslepriser, ökade kostnader för ensilageplast och gödning är bara en rad faktorer som ligger bakom de höjda priserna på foder som nu väntar. 

– Det är många saker som slår samtidigt och sammantaget gör det att foderpriserna kommer att påverkas. I dagsläget är det svårt att säga hur mycket det kommer att slå på avgifterna. Vi kommer att försöka hålla en så låg höjning som möjligt men en viss höjning kommer det att bli, säger Gabriella Pernler, verksamhetschef på Uppsala Ponnyklubb med 600 ridskoleelever i veckan.

Det dryga 40-talet ridskolehästarna på UPK äter ett halvt ton hö per dag och då ökas kostnaderna snabbt när priserna skjuter i höjden. 

undefined
Gabriella Pernler, verksamhetschef Uppsala Ponnyklubb.

Elin Öhman, verksamhetschef på Storvreta Ponnyklubb med runt 400 ridskolelever i veckan, oroas också för vad som komma skall.

– Vi vet att våra foderleverantörer och ströleverantörer varnar för kraftiga prisökningar. När det gäller höet har jag hört ökningar på alltemellan 10 och 25 procent. Och vi gör av med 150 000 kilo (150 ton) per år.

Hon inser att de kan tvingas till höjda avgifter.

– Det är supertråkigt. Än sitter vi lugnt i båten, det är ingen som vill höja för barn- och ungdomsidrott, men det är den personliga ryttaren som får ett höjt pris.

Ridskoleavgifterna sätts terminsvis och en prisjustering kommer först på sikt.

– Vi måste verkligen sätta oss ned och titta på höstens ridskoletermin, säger Elin Öhman.

– Jag har pratat med min foderleverantör i dag för att sia om framtiden och i slutet av april måste vi sätta priserna för hösten. Det är fortfarande svårt att veta var man ska landa, säger Gabriella Pernler.

Efter att ha hunnit räkna lite kommer hon fram till att prisökningarna skulle kunna ge en höjning för varje ridskoleelev på mellan 100 och 200 kronor per termin.

undefined
Vi sidan av höjda foder- och elpriser har priserna på ridskolehästar ökat rejält den senaste tiden. Arkivbild.

Även för privata ridskoleaktören Säva Ridcenter med 45 ridskolehästar slår kostnadsökningarna hårt. Även om de odlar sin egen hösilage så blir det dyrt. De får nämligen hjälp med att skörda.

– Entreprenörerna kommer att ta mycket mer att betalt på grund av dieselpriset, säger ridskolechefen Nina Brunstedt, som även läst om gödselpriser som gått upp från drygt tre kronor kilot till elva.

– Sen har du elen som är en jättekostnad, säger hon.

Kommer ni att behöva höja era avgifter?

– Vi kan inte ta det nu. Vi har gått ut med ridskole- och ridlägerpriser till sommaren. Vi måste avvakta och se och i så fall höja mer till hösten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!