Mårtensson trivs på hemmaplan

Ishockeykarriären tog Tony Mårtensson till USA, Ryssland och Schweiz. Den Wingsfostrade spelaren är tillbaka i Sigtuna och ser fram emot en ny säsong i allsvenska Almtuna.

Ishockeykarriären tog Tony Mårtensson till bland annat Linköping, Anaheim och St Petersburg.

Ishockeykarriären tog Tony Mårtensson till bland annat Linköping, Anaheim och St Petersburg.

Foto: Stefan Jerrevång/TT

Ishockey2019-09-18 09:00

Tony Mårtensson började spela ishockey i Wings hockeyskola när han var runt sex år gammal.

Länge spelade han även andra sporter som bland annat fotboll i Märsta IK men i sena tonåren bestämde han sig för att satsa på ishockeyn.

– Det var i Wings som jag la grunden och lärde mig spela ishockey. Vi hade väldigt bra ungdomsledare och tränare som gjorde träningarna roliga och inspirerande. Det betydde otroligt mycket och utvecklade en som spelare. Jag höll på med flera idrotter men trodde att jag hade störst chans att ta mig långt i ishockey så jag bestämde mig för att satsa på det, säger Tony Mårtensson.

När han var 19 år lämnade Tony Märsta och moderklubben för spel i Brynäs J20-lag och sedan i SHL.

Efter det tog den framgångsrika karriären honom till spel i bland annat Anaheim Mighty Ducks i NHL, ryska St. Petersburg i KHL och schweiziska Lugano. Nu bor han återigen i Sigtuna och trivs bra där allting började.

– Vi har haft hus här i några år och trivs enormt bra i Sigtuna. Det funkar bra för både mig och min frus jobb och är en bra bas att utgå från, säger Tony Mårtensson.

Följer du hur det går för Wings?

– Jag har sett några matcher efter att vi flyttade tillbaka till Sigtuna och det är kul att de gick upp till division 1. Jag har förstått att Wings har ett rätt spännande lag med duktiga spelare och jag hoppas att de kommer så högt upp som möjligt i tabellen, säger Tony Mårtensson.

Efter en lång karriär med spel bland annat SHL, NHL och ryska KHL i flera år blev Tony klar för Almtuna inför förra säsongen.

Då blev det 52 poäng på lika många matcher i grundserien när klubben åkte ur hockeyallsvenskan men laget är kvar i serien eftersom Pantern tvångsdegraderats på grund av ekonomiska problem.

– Det blev ett tråkigt slut på förra säsongen och vi känner lite revanschlusta efter det. Vi vill visa att vi kan bättre och att vi lärt oss av förra säsongen, säger Tony Mårtensson.

Det här blir den Wingsfostrade centers andra säsong i klubben och under försäsongen har han bildat kedja tillsammans med William Haag (ny från Pantern) och Tobias Liljendahl.

En formation som fungerat bra och bland annat låg bakom samtliga fyra mål i träningsmatchen mot Vita Hästen.

– Vi hoppas komma på en bättre plats än i fjol och ha minst två lag bakom oss när vi summerar säsongen. För att lyckas med det måste försvar- och målvaktsspelet vara riktiga bra och att alla krigar till hundra procent. Det är klyschor men viktiga saker att tänka på och jobba med, säger Tony Mårtensson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!