Ingen bländande hockey, men till slut en säker seger och en matchbild som jag tror fick tränarparet Marcus Ragnarsson och Martin Gudmundsson att mysa.
Det har varit alldeles för svagt försvarsspel av Almtuna i många matcher.
Baklängesmålen har många gånger ramlat in retfullt enkelt, inte minst mot AIK senast. Det har varit pucktapp i kritiska lägen samtidigt som målvakten Jonas Johansson har haft några svaga insatser. Ingen bra kombination – och det håller inte längden.
Men mot Södertälje var det något helt annat. Många vill säkert kalla det för tråkigt, men jag säger effektivt och poänggivande.
Jonas Johansson hade förvisso inte så mycket att göra, men desto bättre då att nästan hålla nollan. Södertäljes mål kom när bara dryga minuten var kvar.
Det krävs ett bra målvaktsspel för att gå till slutspel och precis som jag skrev för en vecka sedan så känns det som om Johansson trots allt är på gång igen.
Mycket beror också på Almtunas försvars- och passningsspel. En målvakt måste också få känna trygghet.
Eftersom Vita Hästen förlorade har Almtuna allt i egna händer. Fyra omgångar är kvar, och Almtuna har Vita Hästen kvar att möta på hemmaplan.
Precis som jag skrivit tidigare så ser det ut som om kampen om den sista platsen i slutspelet står mellan Almtuna och Vita Hästen. Möjligen att Oskarshamn, efter de två poängen mot Pantern, kan blanda sig i kampen.
Allt talar också för att Västerås eller Björklöven gör Södertälje sällskap till den så ovissa kvalserien. Jag tror att det blir Björklöven.
Kvalserien kan för övrigt bli jättetuff. Troja Ljungby och Kristianstad ser väldigt bra ut och att komma dit blir inte lätt vare sig man heter Björklöven, Västerås eller Södertälje.
Till sist: Almtuna har fått en ny straffspecialist. Erik Santesson gör som Henrik Rommel, en "lång" isare som märkligt nog målvakterna har stora problem med.