"Vi har vuxit hela tiden"

ESK Hockey gjorde i veckan sin sista träning. Nu kan Robert Kimby se tillbaka på sitt första år som huvudansvarig i klubben.

Bättre och bättre. Under fortsättningsserien visade ESK att man har något på G inför nästa år.

Bättre och bättre. Under fortsättningsserien visade ESK att man har något på G inför nästa år.

Foto: Robin Widing

Ishockey2018-03-02 19:00

Man började säsongen optimistiskt och hade efter halva grundserien bra häng på direktplatserna till Allettan.

Men efter julhelgerna började det gå tyngre, och Robert Kimby tillsammans med sin assisterande tränare Johan Jonsson, fick lite att fundera på.

– På det stora hela har det varit ett bra år, även om det varit en del "ups and downs". Vi är väl nöjda med två tredjedelar, kan man säga.

För efter att man haft svårt med målskyttet under den andra halvan, med flera raka förluster som följd, hamnade man i fortsättningsserien.

Och där lossnade spelet ordentligt, och man slutade till sist på andra plats.

– Slår vi ut det så blir vi sjua i serien, och det är väl någonstans där vi befann oss den här säsongen. Det är klart att man alltid vill plocka mer poäng, men vi gjorde för lite mål ett tag. Jag tycker ändå att vi visat att vi är ett väldigt svårspelat lag, så vi går vidare med en positiv känsla.

Trots en tung period så har laget jobbat vidare med sin spelidé och under fortsättningsserien visade man att man kommit en bra bit på väg.

– Grabbarna har lagt ner ett jättebra arbete och alltid hållit en hög träningsnivå, trots en tung period. Vi har vuxit hela tiden och en hel del saker, som försvarsspelet exempelvis, började till sist sitta i ryggmärgen. Då kunde vi lägga fokus på att förbättra många andra saker. Nu har vi en bra bild av vad vi måste bli bättre på inför nästa säsong.

Och man går in med bra förutsättningar. Åtta spelare från i år har redan skrivit på nya kontrakt.

– Jätteviktigt att få behålla en stomme, inte bara spelmässigt, utan också för att på ett bra sätt kunna fasa in nya ansikten i truppen. Nu gäller det att jobba vidare med att få in de pusselbitarna som vi känner att vi behöver.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!