Och det blev också en riktig islossning i målskyttet i hemmahallen där laget gått mållös från i två raka matcher. Tierp grundlade också segern redan i första perioden som man vann med 5–0 varav tre kom inom loppet av två minuter som innebar att man ryckte till 4–0.
– Det var nog vår nog också spelmässigt vår bästa period hittills i serien. Till skillnad från tidigare matcher jobbade vi hårt över hela banan. Vi var även effektiva i vårt power play vilket känns bra, säger matchcoach Tobias Berlin.
Efter den målexplosionen av hemmalaget dröjde det dock sedan ända fram till sista perioden innan man gjorde mål igen. Vallentuna hade då stuckit emellan i andra och reducerat till 5-2.
– Tror nog det gick lite för lätt för oss i första och då kan det var problem hålla skärpan uppe. Men även om Vallentuna kröp närmare målmässigt i sista så var dock segern aldrig riktigt hotad. Vi vann klart rättvist, menar Tobias.
Vallentuna drog också på sig många utvisningar under matchen som visade sig bli dyrbart för laget. Tierp gjorde nämligen fyra av målen i power play.
Tierp kunde även presentera ett nyförvärv i denna match. Det handlade om målvakten Anton Hedberg, som förra säsongen spelade i Brynäs J20-lag.
– Anton gjorde en stabil insats och jag räknar även med att han blir kvar i klubben, konstaterar Tobias Berlin.