- Vi hade en ganska svag trupp redan innan serien började sedan har vi fått flera avhopp och skador! Vi är för närvarande inte ett slagkraftigt Hockeyettan lag. Vi lånar in j-spelare från allsvenska lag men de räcker inte till för att leverera på den här nivån, kommenterade Enköpings lagledare Centh Wiman efter matchen.
Visby/Roma spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 0-3 genom två mål av Elias Lindström och ett mål av Albin Svedin. Efter 9.16 i andra perioden slog Justus Mikkonen till, framspelad av Linus Lundström och Albin Svedin och gjorde 0-4. Visby/Roma fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 6-0. Målen i sista perioden gjordes av Eric Winbergh och William Erenrot.
Noterbart är att Albin Svedin gjorde ett mål för Visby/Roma och totalt tre poäng.
Enköping har en vinst och fyra förluster på de senaste fem matcherna, medan Visby/Roma har tre vinster och två förluster.
Enköping stannar därmed på åttonde plats, och Visby/Roma på andra plats, i tabellen.
Enköping tar sig an Segeltorp i nästa match borta onsdag 16 november 19.00.