Stängs av lång tid efter domarkollision: Det är fegt

Oscar Pentler lämnar Almtuna men får oavsett finna sig i att vara avstängd i ett par veckor i höst efter en domarkollision. "Det är helt sjukt", säger han.

Oscar Pentler har spelat klart i Almtuna men någon ny klubb har han ej klar. Klart är att forwarden blir avstängd under kommande säsongs inledning.

Oscar Pentler har spelat klart i Almtuna men någon ny klubb har han ej klar. Klart är att forwarden blir avstängd under kommande säsongs inledning.

Foto: Bildbyrån

Ishockey2021-03-23 15:47

Oscar Pentler kolliderade med en av domarna bakom ena målet i fredagens match mot Västerås, som visade sig bli Almtunas sista för säsongen. Pentler anmäldes efter matchen av domaren Alexander Österberg för förseelsen och under tisdagen kom domen från Svenska ishockeyförbundets disciplinnämnd. Straffet för physical abuse of official blir 2000:- kronor i böter och avstängning från allt spel under en period av 17 dagar i september (10–26).

– Jag tycker att det är helt sjukt och vet inte vad jag ska säga riktigt. Man ser ju att jag försöker undvika honom, jag ser honom visserligen sent, och varför ska jag sätta laget i skiten och köra på domaren med flit när det är en avgörande match, säger Pentler till UNT.

– Jag tycker att det är fegt av Österberg, lägger han till.

I anmälan från domare Österberg går bland annat att läsa: "Han (Pentler) har ingen i sitt synfält förutom mig som domare. Ungefär bakom mål så kör han rakt in mig, kraften är våldsam och innebär en stor skaderisk för mig i det läget. Han klipper mina ben rakt av och jag faller våldsamt till isen. Här bedömer vi att Oscar i detta fall handlar med bristande respekt och att han på alla möjliga sätt hade kunnat undvika mig. Han utsätter mig för en våldsam kraft och stor skaderisk. Han bör ansvaret läggas helt på Oscar med den farten han har från båset. Han handlar otroligt respektlös då han utsätter mig som domare i en tackling där jag befinner mig i en försvarslös position".

I sitt yttrande till disciplinnämnden har Pentler angivit att det var en olyckshändelse och den versionen står han fast vid efter att han fått domen.

Nämnden skriver att den tagit del av en film från en händelse i den schweiziska ligan som anmälaren åberopat som referensmaterial. Hur ser du på det?

– Jag har inte sett den alls och det är som att de letar. Jag trodde att de skulle skita i det här och tycker att man ser så tydligt att jag försöker undvika en kollission. 

Pentler har under säsongen blivit utlånad både till Wings och Karlskoga. Nu har han och klubben ömsesidigt beslutat att gå skilda vägar.

– Jag blir inte kvar i Almtuna men jag blir väl avstängd var jag än spelar. Jag har pratat med Björn (sportchefen Danielsson) och hade det på känn. Och jag kände själv att jag behöver testa något nytt. 

Han har ännu inte klart med någon ny klubb till nästa säsong.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!