Smällen: Almtuna förlorar målet om miljonstöd

Förvaltningsrätten avslår Almtunas överklagan av ett tidigare beslut om att kräva tillbaka permitteringsstöd. Nu blir klubben återbetalningsskyldig.

Almtunas överklagen avslås. Förvaltningsrätten går på Tillväxtverkets tidigare beslut.

Almtunas överklagen avslås. Förvaltningsrätten går på Tillväxtverkets tidigare beslut.

Foto: Håkan Lundh

Ishockey2023-03-15 20:53

Det var 2021 som Almtuna totalt beviljades 2 358 611 kronor i permitteringsstöd från Tillväxtverket. Föreningen Almtuna IS beviljades 572 800 kronor och klubbens bolag, Almtuna IS Ishockey AB, beviljades 1 785 731 kronor. Men myndigheten kom senare fram till att Almtuna inte hade rätt till den sistnämnda summan.

Ais valde att överklaga ärendet till Förvaltningsätten då de inte ansåg att Tillväxtverket förstått att bolagets och föreningens verksamhet ”sitter ihop”. I praktiken är verksamheten helt integrerad menade man.

Men nu avslås alltså Almtunas överklagan. 

I domen går att läsa:

"Förvaltningsrätten finner vid en sammantagen bedömning av vad som framgår av underlaget i målet och även med beaktande av vad som anförs av bolaget i överklagandet inga skäl att frångå den bedömning som gjorts av Tillväxtverket".

Vidare:

"Vid en helhetsbedömning anser förvaltningsrätten att bolagets ekonomiska svårigheter inte är tillfälliga vilket krävs för att beviljas stöd. Bolaget uppfyller därmed inte förutsättningarna för stöd enligt 5 a § lagen om stöd vid korttidsarbete. Överklagandet ska därför avslås

Beslutet kan överklagas till Kammarrätten inom tre veckor.

AIK, som slog ut Almtuna ur det allsvenska slutspelet tidigare under veckan, fick nyligen ett liknande besked och överklagade till Kammarrätten och fick under onsdagen rätt till ersättning. Kammarrätten gick då emot Förvaltningsrättens beslut.

UNT har sökt Almtunas ordförande Petteri Olsén.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!