William Eriksson förlänger med Almatuna

Almtunas poängkung förlänger. 26-årige William Eriksson är klar för ännu en säsong. "Vi har en spännande satsning på gång", säger Eriksson själv.

Den assisterande lagkaptenen William Eriksson blir kvar i Almtuna även nästa säsong.

Den assisterande lagkaptenen William Eriksson blir kvar i Almtuna även nästa säsong.

Foto: Johan Axelsson

Ishockey2024-08-02 09:00

Förra säsongen svarade William Eriksson för 32 poäng (18+14) på 49 grundseriematcher. Forwarden ryktades även till Västerås i våras, men nu står det alltså klart att han förlänger med Almtuna.

– Det känns väldigt bra att Wille valt att stanna kvar i Almtuna även över säsongen 24/25. Förra säsongen var William en stor bidragande orsak till lagets framgångar med sitt ledarskap både på och utanför isen. Att få behålla kontinuitet i laget med erfarna och duktiga spelare som William är något som väger tungt i sättet vi vill bygga laget, säger klubbens sportchef Nicklas Danielsson i ett pressmeddelande.

undefined
"Min roll är att hjälpa laget att vinna matcher. Både genom att bidra över hela isen men även med poäng", säger 26-åringen.

Eriksson själv säger följande till klubbens hemsida:

– Det känns väldigt roligt att få stanna kvar i Almtuna där jag har trivts bra både på och utanför isen. Vi har haft en bra träningsmiljö där alla spelare har goda förutsättningar och möjligheter att utvecklas i. Almtuna är i en förändringsfas som det ska bli roligt att få vara en del av.

undefined
"Man vill alltid vara bättre än året innan, dåde som spelare och som lag", säger Eriksson själv.

När UNT får tag på Eriksson ska han precis hoppa på tåget hem till Stockholm.

– Det är en anledningarna till att jag förlängde. Jag och min fru trivs bra i Stockholm och att pendla är inget problem alls utan det fungerar bra. 

– Sedan trivs jag väldigt bra i föreningen, så för mig var det ett självklart beslut, det har bara dragit ut lite på tiden. Jag tycker vi har en spännande nysatsning på gång nu med en ny tränare, ny sportchef och ny klubbchef.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!