Pettersson och Weiskog till VIK?

Övergång. Oscar Pettersson, tillsammans med Kevin Weiskog, är enligt uppgift på väg till VIK.

Övergång. Oscar Pettersson, tillsammans med Kevin Weiskog, är enligt uppgift på väg till VIK.

Foto: Magnus Eriksson

Ishockey2017-05-02 16:22

Enligt uppgifter till Enköpings-Posten närmar sig Oscar Pettersson och Kevin Weiskog en övergång från ESK till Västerås IK.

– Jag träffade VIK för ungefär en vecka sedan och jag kan bekräfta att de är intresserade, säger Oscar Pettersson.

Han menar dock att han ännu inte bestämt sig om framtiden.

– Ingenting är påskrivet, varken för VIK eller ESK. Jag är fortfarande kontraktslös och har fortfarande en del att fundera på gällande nästa säsong, säger han.

Även Kevin Weiskog bekräftar kontakt med Västerås.

– Ingenting är klart, varken med ESK eller VIK. Men jag kan bekräfta att VIK är ett av lagen som jag har kontakt med gällande nästa säsong, säger Weiskog.

Både Oscar och Kevin befinner sig just nu i samma situation.

– Jag är just nu kontraktslös, så i nuläget är ingenting klart, säger Kevin Weiskog.

Både Oscar Pettersson och Kevin Weiskog har varit framstående spelare för ESK den gångna säsongen. I Hockeyettan Vår stod Pettersson för 22 poäng på 12 matcher, medan Weiskog kom på en tredjeplats i den interna poängligan med 15 poäng.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!