Östervåla fick ge sig i toppmötet med Solna SK

På torsdagen mötte Solna SK Östervåla i ett riktigt toppmöte i HockeyTrean östra fortsättning.

Solna SK vann mot Östervåla IF

Solna SK vann mot Östervåla IF

Foto: Montage

Ishockey2022-03-03 22:17

Matchen slutade med seger för hemmalaget Solna SK med 9-4 (5-3, 1-0, 3-1).

- Självklart en väldigt sur förlust när det är poäng som är så viktiga. Tre poäng krävs för att vi ska ta oss till kvalserien för division två. Nu har vi bara en chans kvar, och detta imorgon på bortaplan mot Österåker. Vi inledde dagens match bra, med både 0-1 och 0-2. Sedan fallerade vi och lät de göra flera mål så vi fick spela i uppförsbacke resten av matchen. Inte mycket mer att säga, utan vi laddar om batterierna till morgondagens match och ser till att ta oss till kvalspel genom en trepoängare då istället, kommenterade Östervålas lagledare Theo Larsson.

I första perioden var det Solna SK som var starkast. Laget vann perioden med 5-3.

Även i andra perioden var det Solna SK som var starkast. Laget vann perioden med 1-0 och ställningen efter två perioder var 6-3.

Solna SK stod därefter för tre raka mål i tredje perioden när laget gick från 6-3 till 9-3.

Egon Lindman Gustafsson reducerade förvisso, men närmare än 9-4 kom inte Östervåla. Solna SK tog därmed en stabil seger.

Noterbart är att Aki Virtanen gjorde två mål för Solna SK och totalt sex poäng, Victor Riesbeck stod för sex poäng, varav tre mål och Ville Virtanen gjorde ett mål och spelade dessutom fram till fyra mål.

För Solna SK gör resultatet att laget nu ligger på andra plats i tabellen, medan Östervåla är på tredje plats.

Östervåla tar sig an Österåker i sista matchen borta fredag 4 mars 19.30.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!