Lånen som räddade Ais från kvalseriespel

Almtunas lån sänkte Kristianstad – och nu är det allsvenska kontraktet säkrat. Det var lite darrigt ett tag men över 60 minuter var det inget snack om saken.

Almtunas Calle Åsell (nr 24) och Tobias Liljendahl (sträcker armarna mot taket) jublar efter ett av målen i 4-0-matchen mot Kristianstad inför över 2 000 åskådare i Gränbyhallen.

Almtunas Calle Åsell (nr 24) och Tobias Liljendahl (sträcker armarna mot taket) jublar efter ett av målen i 4-0-matchen mot Kristianstad inför över 2 000 åskådare i Gränbyhallen.

Foto: Peter Bohlin / Frilansfotograferna

Ishockey2020-03-04 21:37

Först Gustav Nielsen, sedan Alexander Anderberg och så Tobias Åhström. Det var lirarna som sänkte Kristianstad –  alla tre på lån från Timrå, Karlskoga respektive Modo.

– Räntan är låg, säger Almtunas assisterande tränare, Lars "Lillis" Lövblom, när han kommenterar oddset på att just den trion skulle stänka dit varsitt mål.

Stämningen i Almtunas i omklädningsrum var hög. Tony Mårtensson, som med all sannolikhet gjorde sin sista match i Gränbyhallen, pratade (lite skämtsamt) om att det var som att vinna VM-guld. (Se videoklipp på unt.se/sport).

Tränaren Martin Gudmundsson sågs krama Stefan Lassen efteråt och det talades om ett firande värt namnet.

– Laget ska ha bragdguldet efter det här, ja, inte bara för den här segern, utan för hela säsongen. Vi har sålt av spelare efter spelare och tagit in nya. Karaktären är ruskigt bra, att komma ut och göra en sådan här match när det stod och vägde för hela föreningen, säger en nästan rörd Almtunatränare.

Kristianstad var bättre än Almtuna i den första perioden utan att skapa så många heta målchanser, men sedan tog Almtuna över och segern var mycket rättvis sett över hela matchen.

– Det var lite halvängsligt i början men jag tycker ändå att vi spelade av perioden på ett okej sätt, och när första målet kom blev det våran match helt, säger Gudmundsson.

Nu har det nederlagstippade Almtuna klarat kontraktet och det firades rejält efter matchen, och antagligen också långt in på natten.

– Ja, nu blir det firande de luxe, hela natten lång, säger Martin Gudmundsson, som tillsammans med "Lillis" Lövblom haft en brokig säsong med tanke på alla spelare som kommit och gått.

Även den assisterande förbundskaptenen Marcus Ragnarsson sågs i Almtunas omklädnings- och tränarrum efter 4–0-segern.

Nu är det slutspelat för några, som Tony Mårtensson. Bara en match återstår, på fredag mot Vita Hästen, som är utan betydelse för Almtuna även om man kan passera något lag i tabellen. 

Det blir Kristianstad som gör AIK sällskap till kvalserien.,

I Almtuna var det egentligen ingen spelare som föll ur ramen denna lite snöiga onsdagkväll inför 2 023 åskådare.

Matchfakta

ALMTUNA–KRISTIANSTAD

(0–0, 2–0, 2–0)

Målen: 1–0 (24.30) Gustav Nielsen, 2–0 (27.56) Alexander Anderberg, 3–0 (44.06) Tobias Åhström, 4–0 (53.19) Tony Mårtensson, 

Publik: 2 023

Karta: Gränby ishall
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!