Stina Blackstenius fick stÄ över efter sina sjukdomskÀnningar och Kosovare Asllani sparades pÄ grund av en tidigare muskelskada.
Men det Ă€r positiva signaler bĂ„de om dem och om Lina Hurtig, som tvingades kliva av storsegern mot Lettland (7â0) redan i 36:e minuten.
Hurtig lÀmnade planen med vÀnster lÄr hÄrt lindat, drygt en halvtimme efter sitt mÄl.
ââHon fick en kĂ€nning i en situation i första halvlek, sĂ„ vi valde att att plocka ut henne. Vi har ju en viktig match framför oss, sĂ€ger Houman Ebrahimi.
Enligt landslagslÀkaren ska det dock inte vara nÄgon större fara.
ââJust nu har vi ingen tydlig diagnos, men hon mĂ„r relativt bra.
ââEftersom hon inte har haft nĂ„gon skada med sig in i lĂ€gret sĂ„ Ă€r prognosen god. Vi ska undersöka henne i morgon (fredag) och testa henne.
NÀr det gÀller Kosovare Asllani och Stina Blackstenius finns inte heller nÄgra större orosmoment enligt landslagslÀkaren.
Att MadridstjÀrnan Asllani fick stÄ över matchen var mest en försiktighetsÄtgÀrd enligt förbundskaptenen Peter Gerhardsson. Medicinskt sett hade hon ocksÄ kunnat spela redan mot Lettland, enligt Houman Ebrahimi.
ââHon har ju spelat i sitt klubblag, sĂ„ visst kan hon prestera, sĂ€ger han.