Hägg: "Får se vem som gynnas av det"

Spelarfacket har sagt ja. En fortsättning av NHL-säsongen närmar sig därmed, men Robert Hägg tar inte ut något i förskott.

Robert Hägg firar ett av säsongens tre mål.

Robert Hägg firar ett av säsongens tre mål.

Foto: ERIC HARTLINE

Ishockey2020-05-25 08:00

Under natten till lördag röstade NHL:s spelarfack ja till det förslag om återupptagen säsong som ligan förslog. Det handlar om att 24 lag går till slutspel i stället för 16 och där de sämst rankade lagen får spela en extra slutspelsomgång. Därmed närmar sig en omstart av världens bästa hockeyliga. 

– Jag vill bara spela egentligen och jag tycker det är bra att man nu röstat ja. Det är annorlunda tider och man för göra det bästa av det. Det märks att man vill få ihop det där borta och är det här det bästa sättet så är det bara kul, säger Philadelphia Flyers Gimofostrade back Robert Hägg som sedan en tid tillbaka är hemma i Uppsala i väntan på besked.

Hur mycket följer du snacket? 

– Jag följer det inte slaviskt, men man har ju koll på vad som sägs och sådant. Jag vill inte ta ut något innan det kommer något officiellt besked, det mesta är spekulationer.

Häggs Flyers har stått för en fin säsong innan avbrottet där man ligger tvåa i Metropolitan division och fyra i Eastern Conference. En placering som gör att man går direkt till åttondelsfinal enligt det nya förslaget där man får möta vinnaren av Pittsburgh (5) och Montreal (12).

– Vi får se efteråt vem som gynnas av det. Det är det system man fått fram och då är det bara att gilla läget.

Vad tror du ni har för chanser om det kommer i gång igen?

– Det gick väldigt bra för oss innan och sportsligt var det tråkigt att det blev ett avbrott då. Nu har vi haft ett uppehåll och alla är väl tillbaka på ruta noll igen och ska hitta formen. Vi har bevisat under säsongen att vi är ett topplag om vi får spelet att stämma så om vi får ordning på grejerna har vi en chans att utmana tror jag. Förhoppningsvis kan vi hitta formen direkt. 

En annan sak som diskuteras är att slutspelet ska avgöras på ett visst antal utvalda arenor för att på så sätt undvika smittspridning och minimera resandet. Oavsett hur det blir med de planerna så kommer slutspelet att spelas utan publik.

– Det är klart att det kommer att vara annorlunda, men inget är normalt i världen för tillfället. Det kommer att vara speciellt, men när man har spelat en eller två matcher tror jag att det kommer kännas naturligt. Om det är förutsättningen till att spela så är det bara att ta det, prio är ändå allas hälsa, säger Robert Hägg.

Hittills under säsongen har backen stått för tre mål och tio assist under sina 49 matcher för Flyers. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!