”Mer information kan i nuläget tyvärr inte ges. Därav vill vi i Leksands IF att det visas respekt och hänsyn till Tobias och hans familj och att de får lugn och ro i stunden”, skriver klubben.
Det var i den hockeyallsvenska matchen mot Almtuna på annandagen som olyckan inträffade. Med dryga minuten kvar av mittperioden åkte Forsberg in i sargen i hög fart med huvudet före. Perioden avbröts och 30-åringen blev liggande länge på isen, uppvaktad av sjukvårdare och ambulanspersonal, innan han vid medvetande fördes till sjukhus.
”I nuläget kan jag bara hänvisa till Leksands utskick. Så fort jag vet mer kommer det att kommuniceras”, säger Forsbergs agent Michael Reander i en skriftlig kommentar till TT. (TT)