Efter onsdagens knappa förlust mot Mariestad har tränare Robert Kimby och hans ESK siktet inställt mot nästa uppgift.
– Det är en helt ny match ikväll. Men vi visade mot Mariestad att vi kan spela disciplinerat mot bra lag, så det kan vi ta med oss. Sedan är det nära mellan Enköping och Västerås och de har en del spelare som varit i ESK tidigare. Bara matchen i sig själv bör vara tillräckligt för att ladda om till.
Att det är derby och den inramningen det medför – hur påverkar det?
– Som tränare älskar jag när det är mycket publik, det finns inget roligare. Oavsett om man spelare i Västerås, Enköping, Djurgården eller Malmö vill man att det ska vara den här inramningen och det här intresset. Jag hoppas ju såklart också att spelarna ska gå in och njuta av det och inte känna någon press. Men vi har pratat om det här länge, och vi vet att vi ska gå in och köra vårat spel. Om de ska slå oss så ska det stå dem dyrt, vi ska inte ge bort någonting, säger Kimby.
Spelmässigt vet laget vad som kommer att bli viktigt i kvällens match.
– Det låter ju tråkigt, men det handlar för oss om att minimera misstagen. Vi ska inte ge dem något, utan ska de ha någonting ska de få jobba för att ta det. De är alldeles för bra för att vi ska ge dem chanser. Sedan tänker vi inte komma till den här matchen och be om ursäkt – vi är där för att vinna matchen och vi går in med inställningen att vi ska ta tre poäng.
Hur ser truppen ut?
– I dagsläget kommer vi att mönstra samma trupp som mot Mariestad. Det kan hända att någon tillkommer och vi vet att Calle Eriksson är fortsatt borta. Jag utgår ifrån att vi ställer samma lag på banan, avslutar Kimby.
En förändring som skulle kunna ske är att Simon Blanche, lånet från Almtuna, går in i truppen.
– Det är väl det som vi har diskuterat lite. Men om inget händer så är han med och konkurrerar om en plats precis som alla andra.
Avslutningsvis – hur mycket ser du fram emot matchen?
– Jag ser fram emot den på samma sätt som till alla andra matcher. Jag tycker mer att det ska bli roligt för grabbarnas skull – det är inte ofta det blir sådana här matcher, åtminstone inte i det här området vi ligger. Nu gäller det för mig och Johan (Jonson, ass. tränare) att ge laget rätt förutsättningar. Men det ska förståss bli roligt med inramningen och att det förhoppningsvis kommer mycket folk, avslutar Robert Kimby.