Valentes blygsamma firandet: "Får svänga förbi ICA"

Almtuna fick revansch mot AIK. Dessutom fick 19-åringe Jesper Valente göra karriärens första allsvenska mål.

Jesper Valente gjorde matchens, och karriärens första allsvenska mål, när han satte 1-0 till hemmalaget.

Jesper Valente gjorde matchens, och karriärens första allsvenska mål, när han satte 1-0 till hemmalaget.

Foto: Peter Bohlin / PEBO-Foto

Ishockey2024-11-04 21:48

Inför matchen stod 19-årige Jesper Valente noterad för två assist på 22 allsvenska matcher. Forwarden står fortfarande kvar på samma antal assist, men nu står det även ett mål framför hans passningspoäng.

– Det känns jätteskönt, säger Valente själv direkt efter matchen.

– Det är både jättekul att göra mål, men framför allt att vi kunde få med oss en vinst in till uppehållet. 

Hur det ska första allsvenska målet firas?

– Haha, jag vet inte. Jag får väl svänga förbi ICA och handlat något, men först blir det en matlåda i hallen, skrattar han fram.

undefined
Almtuna fick ta revansch på AIK efter 6-3 förlusten tidigare under säsongen.

Tidigt i matchen snodde Valente åt sig pucken på offensiv blålinje. Rightaren tog sig framåt och fri med AIK-målvakten var han kylig och placerade in 1-0 till hemmalaget efter dryga två minuter.

AIK hade kanske lite mer puck än hemmalaget, men det gästerna kändes aldrig riktigt farliga och den första perioden slutade 1-0 till hemmalaget.

– Jag tycker vi har bra koll på AIK, framför allt i den första perioden, den städade vi av bra, säger Valente och fortsätter:

– Sedan släpper vi kanske in AIK lite i den andra perioden, men jag skulle ändå säga att vi hade rätt bra koll sett över hela matchen. 

Tidigt i den andra perioden skulle Almtuna utöka ledningen. Lagets bästa målskytt den här säsongen, Anton Klint, tog sig fram på högerkanten och hade ingen som helst problem att spela fram Mikkel Øby-Olsen som la in 2-0 i ett öppet mål. Klints första assist för säsongen.

Det känns som ni hittat ytterligare en nivå i spelet nu jämfört med i inledningen av säsongen?

– Absolut, vi har pratat mycket om små detaljer i spelet. Och det börjar sätta sig nu även ute på isen, och då flyter allting på bättre, säger Valente.

undefined
Edvin Olofsson i Almtunas mål stod för en mycket fin insats.

Även i tredje perioden kom Almtuna att utöka ledningen. William Eriksson snodde åt sig pucken och tog sig fram på kanten. Ingen motståndare gick på Eriksson så han trampade in och la snyggt in 3-0 med en backhand i nättaket.

AIK skulle reducera i powerplay genom Scott Pooley. Och efter att Jacob Grönhagen fick fem minuters utvisning för boarding blev det svettigt för hemmalaget, men Almtuna höll ut och vann med 3-1.

Nu väntar ett uppehåll i hockeyallsvenskan. Och även om Almtuna är i bra form är Valente rätt nöjd med några dagars vila.

– På ett sätt vill man bara fortsätta och rida på vågen, men samtidigt kan det bara bra att ta några dagar och reflektera över vad som fungerar bra och vad vi kan förbättra inför resten av säsongen.

Matchfakta

Almtuna–AIK 3–1 (1–0, 1–0, 1–1)

Hockeyallsvenskan

Målen: 1–0 (02:32) Jesper Valente, 2–0 (24:13) Mikkel Öby Olsen, 3–0 (44:58) William Eriksson, 3–1 (48:26) Scott Pooley.

Publik: 793

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!