Hagundaspelarna var nog inte helt ensamma men det lär inte ha varit många som trodde att blixten skulle slå ned två gånger "på samma ställe". Segern i Falun tidigare under säsongen kom från ingenstans och blev en rejäl nesa för de regerande svenska mästarna.
Historien kom inte att återupprepa sig i IFU Arena. Ett Hagunda utan form kämpade ändå på relativt bra. Elva insläppta borta mot Jönköping (11–1) och tolv borta mot Växjö (12–3) följdes nu av "bara" åtta insläppta i hemmareturen mot Falun.
– Det är jättetråkigt att förlora men det här var definitivt ett jättesteg i rätt riktning jämfört med den senaste tidens resultat, säger forwarden Isak Bengtsson, en av två hemmamålskyttar i matchen.
2–8 låter mycket men det var långtifrån spel mot ett mål. Tre bortamål kom i klump i slutet av den första perioden och lika många i slutet av den andra.
– Det är små marginaler. När det var runt 1–3, 1–4, hade vi några lägen och hade vi lyckats smälla dit någon boll hade det varit match, men de är ju jätteeffektiva när de får lägen, säger Bengtsson, som vet vari den stora skillnaden låg mellan superskrällen i Falun i november och den här matchen.
– Jag tror definitivt att det var ruggigt revanschsugna men jag vet inte om de gjorde nån bättre match i dag än de gjorde då. Den stora skillnaden ligger hos oss. Vi var i bättre form då, säger han.
Sedan jul har Hagunda vunnit en av nio matcher. Ändå ser kontraktet ut att klaras utan större bekymmer. Glappet ned till lagen under nedflyttningsstrecket är fortfarande stort.
– Vi vill inte klara oss kvar för att Sirius och Djurgården är skitdåliga utan vi vill hitta tillbaka till formen vi hade i början av säsongen. Vi har pratat om problemet och tittat på lösningar. Efter Jönköpings-matchen kändes allt hopplöst och det var svårt att hitta vad vi skulle ändra på men sedan dess har vi haft samtal och hittat ljuspunkter och nu är vi på väg framåt, säger Bengtsson.
Matchfakta
Hagunda–Falun 2–8
Superligan
(1–3, 0–4, 1–1) Målen: 0–1 (14.34) Emil Kalentun, 0–2 (16.39) Malte Lundmark, 1–2 (17.24) Isak Bengtsson, 1–3 (19.45) Lundmark, 1–4 (28.11) Emil Nilsen, 1–5 (35.33) Tom Colling, 1–6 (38.17) Alexander Galante Carlström, 1–7 (38.42) Simon Berg, 2–7 (49.49) Marcus Ström, 2–8 (50.16) Caper Backby. Publik: 404