Sedan Andreas Harnesk fick lämna Storvreta har assisterande tränaren Kristofer Widlundh haft ansvaret. Widlundh kommer att bli kvar över denna säsong innan han blir sportchef i klubben. En assisterande tränare kommer att bistå Widlundh till säsongens slut. Samma person blir assisterande tränare även nästa säsong då en ny huvudtränare kommer in. Båda de nya tränarna kommer att presenteras inom två veckor enligt Henrik Ededahl, vice ordförande och sportsligt ansvarig i styrelsen.
– Det är min förhoppning. Hade vi inte haft Storvretacupen, vi har fått pausa lite på grund av den, hade vi varit färdiga nu, säger Ededahl och fortsätter:
– Vi har kommit långt i diskussionerna och det är bara detaljer kvar.
Gäller det båda de nya tränarna?
– Ja.
Michael Rasi, tidigare sportchefen, kommer inte att få en tränarroll.
– Det var tanken att en skulle vara Rasi, men det blir för mycket för honom. Det går inte ihop med det civila för honom. Han fick frågan men insåg själv, och vi med, att det kanske inte är bästa lösningen. Vi vill ha Micke frisk och han kan komma med i någon form i en sportgrupp.
Ededahl säger att man hämtar "kompetensen utifrån" och att det handlar om "beprövade namn" för nivån.
– Vi vill ha trygghet.
Storvreta är angelägna att få de sista bitarna på plats så fort som möjligt då man parallellt jobbar med nyförvärv till kommande säsong.
– De nya spelarna är angelägna att vet vad de kommer till, säger Ededahl.